| Manufacturer Part Number: | PTV20B-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 21.2V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV20B-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV20B-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 21.2V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 14 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 15V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV20B-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV20B-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV20B-E3/85A is new and unused, you can buy PTV20B-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV20B-E3/85A.
| ACGRBT303-HF | DIODE GEN PURP 600V 3A 2114 | ACGRBT303-HF.pdf | |
| SS32-E3/9AT | DIODE SCHOTTKY 20V 3A DO214AB | SS32-E3/9AT.pdf | |
| MA3S79500L | Diode Schottky 30V 30mA (DC) Surface Mount SSMini3-F2 | MA3S79500L.pdf | |
| UP0459900L | TRANS 2NPN 20V/50V SSMINI6 | UP0459900L.pdf | |
| L6221AS | TRANS 4NPN DARL 50V 1.8A 16DIP | L6221AS.pdf | |
| DTD723YETL | TRANS PREBIAS NPN 150MW EMT3 | DTD723YETL.pdf | |
| FDBL9406_F085 | MOSFET N-CH 40V 240A PSOF8 | FDBL9406_F085.pdf | |
| MC9S08SL8CTL | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 8KB (8K x 8) FLASH 28-TSSOP | MC9S08SL8CTL.pdf | |
| MB90349CASPFV-GS-694E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90349CASPFV-GS-694E1.pdf | |
| ISL28233FUZ-T7A | Chopper (Zero-Drift) Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | ISL28233FUZ-T7A.pdf | |
| SN74LV74AQDRQ1 | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC | SN74LV74AQDRQ1.pdf | |
| MC74LVX132DR2 | NAND Gate IC 4 Channel 14-SOIC | MC74LVX132DR2.pdf | |
| 74AHCT16373DGGRG4 | D-Type Transparent Latch 2 Channel 8:8 IC Tri-State 48-TSSOP | 74AHCT16373DGGRG4.pdf | |
| 24VL024H/MS | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8MSOP | 24VL024H/MS.pdf | |
| IS42S16400F-6TL | IC SDRAM 64MBIT 166MHZ 54TSOP | IS42S16400F-6TL.pdf |