| Manufacturer Part Number: | PTV24B-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 25.8V 600mW ±7% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV24B-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV24B-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 25.8V | |
| Tolerance | ±7% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 16 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 19V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV24B-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV24B-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV24B-E3/84A is new and unused, you can buy PTV24B-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV24B-E3/84A.
| PBPC807 | RECT BRIDGE 8A 1000V PBPC8 | PBPC807.pdf | |
| VLZ39B-GS08 | Zener Diode 36.28V 500mW Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | VLZ39B-GS08.pdf | |
| VS-VSKH142/12PBF | SCR Module 1200V 310A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount INT-A-PAK (3 + 4) | VS-VSKH142/12PBF.pdf | |
| PD57045S | RF Mosfet LDMOS 28V 250mA 945MHz 14.5dB 45W 10-PowerSO | PD57045S.pdf | |
| FDS5670 | MOSFET N-CH 60V 10A 8-SOIC | FDS5670.pdf | |
| FQPF5N80 | MOSFET N-CH 800V 2.8A TO-220F | FQPF5N80.pdf | |
| BQ4845YS-A4NTR | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar Parallel 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | BQ4845YS-A4NTR.pdf | |
| AD5222BRUZ100 | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 128 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 14-TSSOP | AD5222BRUZ100.pdf | |
| MKL05Z32VLC4 | ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KL0 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | MKL05Z32VLC4.pdf | |
| ISL32600EFUZ-T7A | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 10-MSOP | ISL32600EFUZ-T7A.pdf | |
| SN75176BPS | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SO | SN75176BPS.pdf | |
| OPA2350EA/250 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP | OPA2350EA/250.pdf | |
| PI74FCT245TSEX | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | PI74FCT245TSEX.pdf | |
| SN74HCT257DG4 | Multiplexer 4 x 2:1 16-SOIC | SN74HCT257DG4.pdf | |
| CY7C1245KV18-450BZC | IC SRAM 36MBIT 450MHZ 165FBGA | CY7C1245KV18-450BZC.pdf |