| Manufacturer Part Number: | PTV24B-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 25.8V 600mW ±7% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV24B-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV24B-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 25.8V | |
| Tolerance | ±7% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 16 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 19V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV24B-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV24B-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV24B-E3/85A is new and unused, you can buy PTV24B-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV24B-E3/85A.
| AZ23B6V2-HE3-08 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 6.2V 300mW ±2% SOT-23 | AZ23B6V2-HE3-08.pdf | |
| AZ23B24-G3-18 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 24V 300mW ±2% SOT-23 | AZ23B24-G3-18.pdf | |
| VS-VSKV56/08 | SCR Module 800V 95A Common Cathode - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) | VS-VSKV56/08.pdf | |
| BD682 | TRANS PNP DARL 100V 4A SOT-32 | BD682.pdf | |
| FCH47N60_F085 | MOSFET N-CH 600V 47A TO-247 | FCH47N60_F085.pdf | |
| AON6202 | MOSFET N-CH 30V 21A 8DFN | AON6202.pdf | |
| ICS870919BRI-01T | IC CLK GENERATOR LVCMOS 28QSOP | ICS870919BRI-01T.pdf | |
| EPF10K200EFC672-3 | IC FPGA 470 I/O 672FBGA | EPF10K200EFC672-3.pdf | |
| PIC18F87K22-I/PTRSL | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 128KB (64K x 16) FLASH 80-TQFP (12x12) | PIC18F87K22-I/PTRSL.pdf | |
| MB90347ESPMC-GS-786E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340E Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90347ESPMC-GS-786E1.pdf | |
| DG509ACJ | 2 Circuit IC Switch 4:1 450 Ohm 16-PDIP | DG509ACJ.pdf | |
| ISL3179EIRZ-T7A | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 10-DFN (3x3) | ISL3179EIRZ-T7A.pdf | |
| MAX3085EPA | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-PDIP | MAX3085EPA.pdf | |
| AD746JNZ | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | AD746JNZ.pdf | |
| MAX1512ETA+T | IC CALIBRATOR TFT VCOM 8-TDFN | MAX1512ETA+T.pdf |