| Manufacturer Part Number: | PTV3.9B-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.2V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV3.9B-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV3.9B-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.2V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 15 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV3.9B-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV3.9B-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV3.9B-E3/85A is new and unused, you can buy PTV3.9B-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV3.9B-E3/85A.
| FST16050 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 50V 80A Chassis Mount TO-249AA Isolated Base | FST16050.pdf | |
| DHG10I600PM | Diode Standard 600V 10A Through Hole TO-220FPAB | DHG10I600PM.pdf | |
| AOD4184A | MOSFET N-CH 40V 50A TO252 | AOD4184A.pdf | |
| STB18NF25 | MOSFET N-CH 250V 17A D2PAK | STB18NF25.pdf | |
| IRFBC30ASTRR | MOSFET N-CH 600V 3.6A D2PAK | IRFBC30ASTRR.pdf | |
| ATMEGA88PB-MNR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (4K x 16) FLASH 32-VFQFN (5x5) | ATMEGA88PB-MNR.pdf | |
| PIC18F64J11-I/PT | PIC PIC® 18J Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (8K x 16) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC18F64J11-I/PT.pdf | |
| MB96F673ABPMC1-GS103JAE2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96670 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 96KB (96K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MB96F673ABPMC1-GS103JAE2.pdf | |
| MSP430F67791AIPZ | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MSP430F67791AIPZ.pdf | |
| MB90387SPMT-GS-334E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90385 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 48-LQFP (7x7) | MB90387SPMT-GS-334E1.pdf | |
| DF36034FPV | H8/300H H8® H8/300H Tiny Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | DF36034FPV.pdf | |
| LM4809LDX/NOPB | Amplifier IC Headphones, 2-Channel (Stereo) Class AB 8-WSON (2.5x2.5) | LM4809LDX/NOPB.pdf | |
| TLC274CNE4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-PDIP | TLC274CNE4.pdf | |
| 74GTLP2034DGVRG4 | IC LVTTL/GTLP ADJ TXRX 48TVSOP | 74GTLP2034DGVRG4.pdf | |
| S25FL128SAGBHIA13 | IC FLASH 128MBIT SPI CMOS 24BGA | S25FL128SAGBHIA13.pdf |