| Manufacturer Part Number: | PTV33B-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 35V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV33B-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV33B-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 35V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 18 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 25V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV33B-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV33B-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV33B-E3/84A is new and unused, you can buy PTV33B-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV33B-E3/84A.
| DBF10G | DIODE BRIDGE 1PH 1A 600V 4SIP | DBF10G.pdf | |
| SJPB-D6 | DIODE SCHOTTKY 60V 1A SJP | SJPB-D6.pdf | |
| RGP10JEHE3/91 | Diode Standard 600V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | RGP10JEHE3/91.pdf | |
| IPI65R660CFDXKSA1 | MOSFET N-CH 650V 6A TO262 | IPI65R660CFDXKSA1.pdf | |
| ATF1508ASV-15QC160 | IC CPLD 128MC 15NS 160QFP | ATF1508ASV-15QC160.pdf | |
| LTC6090CFE#PBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 16-TSSOP-EP | LTC6090CFE#PBF.pdf | |
| THS4061IDRG4 | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | THS4061IDRG4.pdf | |
| 74F164ASCX | IC REGISTER SER/PAR I/O 14SOIC | 74F164ASCX.pdf | |
| 7143LA55PF | IC SRAM 32KBIT 55NS 100TQFP | 7143LA55PF.pdf | |
| MT49H32M18FM-25E:B | IC RLDRAM 576MBIT 2.5NS 144UBGA | MT49H32M18FM-25E:B.pdf | |
| CY7C1011CV33-10BAJXET | IC SRAM 2MBIT 10NS | CY7C1011CV33-10BAJXET.pdf | |
| LTC7851EUHH#PBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 58-QFN (5x9) | LTC7851EUHH#PBF.pdf |