| Manufacturer Part Number: | PTV33B-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 35V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV33B-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV33B-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 35V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 18 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 25V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV33B-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV33B-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV33B-M3/85A is new and unused, you can buy PTV33B-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV33B-M3/85A.
| VS-1EFH01W-M3-18 | Diode Standard 100V 1A Surface Mount SMF (DO-219AB) | VS-1EFH01W-M3-18.pdf | |
| 1N5924BE3/TR13 | Zener Diode 9.1V 1.5W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5924BE3/TR13.pdf | |
| L512 | SCR Module 600V 25A (DC) Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1) Through Hole Module | L512.pdf | |
| PMN30UNX | MOSFET N-CH 20V SC-74 | PMN30UNX.pdf | |
| IRLR024TRLPBF | MOSFET N-CH 60V 14A DPAK | IRLR024TRLPBF.pdf | |
| DG300ACWE+ | 2 Circuit IC Switch 1:1 50 Ohm 16-SOIC | DG300ACWE+.pdf | |
| A5358CA | IC SMOKE DETECTOR PHOTO 16DIP | A5358CA.pdf | |
| NC7ST32P5X | OR Gate IC 1 Channel SC-70-5 | NC7ST32P5X.pdf | |
| UC39432BNG4 | Overvoltage Comparator, Optocoupler PMIC 8-PDIP | UC39432BNG4.pdf |