| Manufacturer Part Number: | PTV36B-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 38V 600mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV36B-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV36B-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 38V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 20 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 27V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV36B-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV36B-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV36B-E3/84A is new and unused, you can buy PTV36B-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV36B-E3/84A.
| BAS40-05-TP | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 200mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAS40-05-TP.pdf | |
| 1N4153TR | Diode Standard 75V 200mA Through Hole DO-35 | 1N4153TR.pdf | |
| MMRF1016HR5 | RF Mosfet LDMOS (Dual) 50V 2.6A 225MHz 25dB 125W NI-1230-4H | MMRF1016HR5.pdf | |
| LTC1272-5ACSW#PBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-SOIC | LTC1272-5ACSW#PBF.pdf | |
| DAC8043A1FS | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 8-SOIC | DAC8043A1FS.pdf | |
| 10M08DAF256I7G | IC FPGA 178 I/O 256FBGA | 10M08DAF256I7G.pdf | |
| U1AFS600-FGG256 | IC FPGA 114 I/O 256FBGA | U1AFS600-FGG256.pdf | |
| MC9S08LL64CLK | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 64KB (64K x 8) FLASH 80-LQFP (14x14) | MC9S08LL64CLK.pdf | |
| MB90548GPF-GS-424 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90545G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90548GPF-GS-424.pdf | |
| XU216-256-FB236-I20 | XCore XU Microcontroller IC 32-Bit 16-Core 2000MIPS ROMless 236-FBGA (10x10) | XU216-256-FB236-I20.pdf | |
| MAX3221EEAE | 1/1 Transceiver Full RS232 16-SSOP | MAX3221EEAE.pdf | |
| TAS5631PHD | Amplifier IC 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo) Class D 64-HTQFP (14x14) | TAS5631PHD.pdf | |
| TLC27L4CPWG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-TSSOP | TLC27L4CPWG4.pdf | |
| LF412CDE4 | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | LF412CDE4.pdf | |
| 7140LA35PF | IC SRAM 8KBIT 35NS 64TQFP | 7140LA35PF.pdf |