| Manufacturer Part Number: | PTV4.3B-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.6V 600mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV4.3B-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV4.3B-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.6V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 15 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV4.3B-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV4.3B-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV4.3B-E3/84A is new and unused, you can buy PTV4.3B-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV4.3B-E3/84A.
| 1N5366E3/TR8 | Zener Diode 39V 5W ±20% Through Hole T-18 | 1N5366E3/TR8.pdf | |
| 5V41065PGGI | IC CLOCK SYNTHESIZER 16TSSOP | 5V41065PGGI.pdf | |
| 84329BVLF | IC SYNTHESIZER 700MHZ 28-PLCC | 84329BVLF.pdf | |
| 8N4DV85BC-0008CDI8 | VCXO IC 644.5313MHz, 669.3266MHz 6-CLCC | 8N4DV85BC-0008CDI8.pdf | |
| A42MX36-1CQ256M | IC FPGA 202 I/O 256CQFP | A42MX36-1CQ256M.pdf | |
| AT97SC3205T-G3M44-00 | PRODSTD COM I2C TPM 4X4 32VQFN | AT97SC3205T-G3M44-00.pdf | |
| NJM2247AM | IC VIDEOCOLOR SUPERIMPOSER 20DMP | NJM2247AM.pdf | |
| SN74HC14DRE4 | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-SOIC | SN74HC14DRE4.pdf | |
| W25Q40CLSNIG TR | SPIFLASH 4M-BIT 4KB UNIFORM SECT | W25Q40CLSNIG TR.pdf | |
| 25LC080CT-I/MNY | IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8TDFN | 25LC080CT-I/MNY.pdf | |
| CAT32TDI-GT3 | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 40mA TSOT-23-6 | CAT32TDI-GT3.pdf | |
| XRP7664IDTR-F | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.925V 1 Output 2A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | XRP7664IDTR-F.pdf | |
| XC6503D121GR-G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 500mA 4-USP (1.2x1.6) | XC6503D121GR-G.pdf |