| Manufacturer Part Number: | PTV4.3B-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.6V 600mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV4.3B-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV4.3B-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.6V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 15 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV4.3B-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV4.3B-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV4.3B-E3/85A is new and unused, you can buy PTV4.3B-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV4.3B-E3/85A.
| SM100 | Diode Standard 10000V (10kV) 130mA Through Hole Axial | SM100.pdf | |
| AZ23C2V7-E3-18 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 2.7V 300mW ±5% SOT-23 | AZ23C2V7-E3-18.pdf | |
| SMBJ5382A/TR13 | Zener Diode 140V 5W ±10% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5382A/TR13.pdf | |
| JAN1N4624UR-1 | Zener Diode 4.7V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | JAN1N4624UR-1.pdf | |
| FLZ8V2C | Zener Diode 8.2V 500mW ±3% Surface Mount SOD-80 | FLZ8V2C.pdf | |
| 5P49V5901B065NLGI8 | IC CLOCK GENERATOR 24VFQFPN | 5P49V5901B065NLGI8.pdf | |
| 8N4SV76KC-0142CDI8 | VCXO IC 120MHz 6-CLCC | 8N4SV76KC-0142CDI8.pdf | |
| 8N4DV85EC-0105CDI | VCXO IC 110MHz, 110MHz 6-CLCC | 8N4DV85EC-0105CDI.pdf | |
| DS1747WP-120 | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 512KB Parallel 34-PowerCap™ Module | DS1747WP-120.pdf | |
| AD667KPZ | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 28-PLCC (11.51x11.51) | AD667KPZ.pdf | |
| AGLN020V5-QNG68 | IC FPGA 49 I/O 68QFN | AGLN020V5-QNG68.pdf | |
| A42MX24-1PQG208 | IC FPGA 176 I/O 208QFP | A42MX24-1PQG208.pdf | |
| EP20K200EQC240-1X | IC FPGA 168 I/O 240QFP | EP20K200EQC240-1X.pdf | |
| PIC12HV609-I/MD | PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 8-DFN (4x4) | PIC12HV609-I/MD.pdf | |
| SN75LVDT388ADBT | 0/8 Receiver LVDS 38-TSSOP | SN75LVDT388ADBT.pdf |