| Manufacturer Part Number: | PTV4.3B-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.6V 600mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV4.3B-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV4.3B-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.6V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 15 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV4.3B-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV4.3B-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV4.3B-M3/84A is new and unused, you can buy PTV4.3B-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV4.3B-M3/84A.
| VS-25ETS12STRLPBF | Diode Standard 1200V (1.2kV) 25A Surface Mount TO-263AB (D²PAK) | VS-25ETS12STRLPBF.pdf | |
| MMSZ4712-HE3-18 | Zener Diode 28V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ4712-HE3-18.pdf | |
| BZW03C180-TR | Zener Diode 180V 1.85W ±5% Through Hole SOD-64 | BZW03C180-TR.pdf | |
| 1N4750CP/TR12 | Zener Diode 27V 1W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4750CP/TR12.pdf | |
| BTW69-800RG | SCR 800V 50A Standard Recovery Through Hole TOP3 | BTW69-800RG.pdf | |
| LS432043 | SCR Module 2000V 800A Single Chassis Mount Module | LS432043.pdf | |
| ZXMP4A16GTA | MOSFET P-CH 40V 6.4A SOT223 | ZXMP4A16GTA.pdf | |
| 8N4Q001LG-0095CDI | Clock Oscillator IC 100MHz, 125MHz, 133MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-0095CDI.pdf | |
| XC3SD3400A-4FGG676C | IC FPGA 469 I/O 676FBGA | XC3SD3400A-4FGG676C.pdf | |
| XC6VCX195T-1FFG784I | IC FPGA 400 I/O 784FCBGA | XC6VCX195T-1FFG784I.pdf | |
| ATTINY45V-10XU | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 4KB (2K x 16) FLASH 8-TSSOP | ATTINY45V-10XU.pdf | |
| TLV2371IDRG4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLV2371IDRG4.pdf | |
| LMV821DBVTG4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | LMV821DBVTG4.pdf | |
| IDTVHD1900EVG | IC VIDEO PROCESSOR 128TQFP | IDTVHD1900EVG.pdf | |
| S34ML01G200TFI003 | IC FLASH 1GBIT 25NS 48TSOP | S34ML01G200TFI003.pdf |