| Manufacturer Part Number: | PTV4.3B-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.6V 600mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV4.3B-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV4.3B-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.6V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 15 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV4.3B-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV4.3B-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV4.3B-M3/85A is new and unused, you can buy PTV4.3B-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV4.3B-M3/85A.
| 2SC5200OTU | TRANS NPN 250V 17A TO264 | 2SC5200OTU.pdf | |
| SI4973DY-T1-GE3 | MOSFET 2P-CH 30V 5.8A 8SOIC | SI4973DY-T1-GE3.pdf | |
| 8N4SV75AC-0072CDI8 | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N4SV75AC-0072CDI8.pdf | |
| LPC1788FBD144,551 | ARM® Cortex®-M3 LPC17xx Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | LPC1788FBD144,551.pdf | |
| STM8AF6246TDSSSX | STM8A Automotive, AEC-Q100, STM8A Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (16K x 8) FLASH | STM8AF6246TDSSSX.pdf | |
| ATSAM3N1BB-MUR | ARM® Cortex®-M3 SAM3N Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | ATSAM3N1BB-MUR.pdf | |
| MUX08FQ | 1 Circuit IC Switch 8:1 300 Ohm 16-CDIP | MUX08FQ.pdf | |
| 74LVC109PW,112 | IC JK TYPE POS TRG DUAL 16TSSOP | 74LVC109PW,112.pdf | |
| 74ACT11008DRG4 | AND Gate IC 4 Channel 16-SOIC | 74ACT11008DRG4.pdf | |
| S-8254AAQFT-TB-G | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion/Polymer 16-TSSOP | S-8254AAQFT-TB-G.pdf | |
| MIC4421ACM | IC DRIVER MOSFET 9A LS 8-SOIC | MIC4421ACM.pdf | |
| BU4338F-TR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 4-SOP | BU4338F-TR.pdf | |
| STM6821TWY6F | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | STM6821TWY6F.pdf | |
| X4043S8I-2.5 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOIC | X4043S8I-2.5.pdf | |
| X5323V14-2.7A | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 14-TSSOP | X5323V14-2.7A.pdf |