| Manufacturer Part Number: | PTV4.7B-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.7V 600mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV4.7B-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV4.7B-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.7V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV4.7B-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV4.7B-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV4.7B-E3/84A is new and unused, you can buy PTV4.7B-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV4.7B-E3/84A.
| BAV99-7-F | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 75V 300mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAV99-7-F.pdf | |
| MM5Z13VT1G | Zener Diode 13V 200mW ±6% Surface Mount SOD-523 | MM5Z13VT1G.pdf | |
| BLF184XRGQ | RF Mosfet LDMOS (Dual), Common Source 50V 100mA 108MHz 23.9dB 700W SOT1214C | BLF184XRGQ.pdf | |
| TM4C1237D5PMI | ARM® Cortex®-M4F Tiva™ C Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | TM4C1237D5PMI.pdf | |
| 74ALVC16245MTD | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74ALVC16245MTD.pdf | |
| SN74ACT533NSRG4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SO | SN74ACT533NSRG4.pdf | |
| MC10EL57DR2G | Multiplexer 4 x 2:1 16-SOIC | MC10EL57DR2G.pdf | |
| W9825G6JH-6I | IC SDRAM 256MBIT 166MHZ 54TSOP | W9825G6JH-6I.pdf | |
| MIC2586R-2YM | Hot Swap Controller, Sequencer 1 Channel General Purpose 14-SOIC | MIC2586R-2YM.pdf | |
| NCP301LSN26T1G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 5-TSOP | NCP301LSN26T1G.pdf | |
| BD18IC0WEFJ-E2 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 1A 8-HTSOP-J | BD18IC0WEFJ-E2.pdf |