| Manufacturer Part Number: | PTV4.7B-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.7V 600mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV4.7B-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV4.7B-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.7V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV4.7B-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV4.7B-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV4.7B-M3/85A is new and unused, you can buy PTV4.7B-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV4.7B-M3/85A.
| SMD25HE-TP | Diode Schottky 50V 2A Surface Mount SOD-123HE | SMD25HE-TP.pdf | |
| DDTC115EE-7-F | TRANS PREBIAS NPN 150MW SOT523 | DDTC115EE-7-F.pdf | |
| FDT459N | MOSFET N-CH 30V 6.5A SOT-223 | FDT459N.pdf | |
| PMN30UNX | MOSFET N-CH 20V SC-74 | PMN30UNX.pdf | |
| ADS5240IPAPG4 | 12 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 4 Pipelined 64-HTQFP (10x10) | ADS5240IPAPG4.pdf | |
| PIC16LF18857T-I/SO | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 56KB (32K x 14) FLASH 28-SOIC | PIC16LF18857T-I/SO.pdf | |
| MB96F623RBPMC-GE1 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96620 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 96KB (96K x 8) FLASH 64-LQFP (12x12) | MB96F623RBPMC-GE1.pdf | |
| SP1491ECN-L | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOIC | SP1491ECN-L.pdf | |
| AD8065ARZ | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | AD8065ARZ.pdf | |
| INA214BQDCKRQ1 | Current Sense Amplifier 1 Circuit SC-70-6 | INA214BQDCKRQ1.pdf | |
| 74LVT00D,112 | NAND Gate IC 4 Channel 14-SO | 74LVT00D,112.pdf | |
| IRS4428STRPBF | IC DVR LOW SIDE DUAL 8-SOIC | IRS4428STRPBF.pdf | |
| VRE4125B | Series Voltage Reference IC ±0.05% 8mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | VRE4125B.pdf | |
| LM22673TJE-ADJ/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.285V 1 Output 3A TO-263-7 Thin | LM22673TJE-ADJ/NOPB.pdf | |
| TC7662BCPA | Charge Pump Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed -Vin, 2Vin 1 Output 20mA 8-DIP (0.300", 7.62mm) | TC7662BCPA.pdf |