| Manufacturer Part Number: | PTV5.1B-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.4V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV5.1B-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV5.1B-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.4V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV5.1B-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV5.1B-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV5.1B-E3/84A is new and unused, you can buy PTV5.1B-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV5.1B-E3/84A.
| GSXD060A018S1-D3 | Diode Array 2 Independent Schottky 180V 60A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | GSXD060A018S1-D3.pdf | |
| 1SS380TE-17 | DIODE GEN PURP 35V 100MA UMD2 | 1SS380TE-17.pdf | |
| JAN1N4133CUR-1 | Zener Diode 87V ±2% Surface Mount DO-213AA | JAN1N4133CUR-1.pdf | |
| IRFI614G | MOSFET N-CH 250V 2.1A TO220FP | IRFI614G.pdf | |
| ADS1258IRTCRG4 | 24 Bit Analog to Digital Converter 8, 16 Input 1 Sigma-Delta 48-VQFN Exposed Pad (7x7) | ADS1258IRTCRG4.pdf | |
| AD5204BRU50-REEL | Digital Potentiometer 50k Ohm 4 Circuit 256 Taps SPI Interface 24-TSSOP | AD5204BRU50-REEL.pdf | |
| LFXP15C-3FN484C | IC FPGA 300 I/O 484FBGA | LFXP15C-3FN484C.pdf | |
| PIC32MX330F064HT-I/RG | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | PIC32MX330F064HT-I/RG.pdf | |
| PIC18LF8393-I/PT | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 8KB (4K x 16) FLASH 80-TQFP (12x12) | PIC18LF8393-I/PT.pdf | |
| MAX4607EPE+ | 2 Circuit IC Switch 1:1 2.5 Ohm 16-PDIP | MAX4607EPE+.pdf | |
| MAX206ECAG+T | 4/3 Transceiver Full RS232 24-SSOP | MAX206ECAG+T.pdf | |
| SI3210M-E-FMR | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC), CODEC 38-QFN (5x7) | SI3210M-E-FMR.pdf | |
| TLC27L4ACN | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-PDIP | TLC27L4ACN.pdf | |
| TLC2201ACDG4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLC2201ACDG4.pdf | |
| 74LCX244BQX | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-DQFN (2.5x4.5) | 74LCX244BQX.pdf |