| Manufacturer Part Number: | PTV5.1B-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.4V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV5.1B-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV5.1B-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.4V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV5.1B-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV5.1B-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV5.1B-E3/85A is new and unused, you can buy PTV5.1B-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV5.1B-E3/85A.
| SDURB1520TR | Diode Standard 200V 15A Surface Mount D2PAK | SDURB1520TR.pdf | |
| JAN1N985DUR-1 | Zener Diode 100V 500mW ±1% Surface Mount DO-213AA | JAN1N985DUR-1.pdf | |
| MMBT3904LP-7 | TRANS NPN 40V 0.2A DFN1006-3 | MMBT3904LP-7.pdf | |
| 8N3Q001LG-1080CDI8 | Clock Oscillator IC 125MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-1080CDI8.pdf | |
| MCP7940N-I/SN | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 64B I²C, 2-Wire Serial 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MCP7940N-I/SN.pdf | |
| PIC18LF2520-I/SP | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (16K x 16) FLASH 28-SPDIP | PIC18LF2520-I/SP.pdf | |
| MC9S12DP512CPV | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 512KB (512K x 8) FLASH 112-LQFP (20x20) | MC9S12DP512CPV.pdf | |
| R5F21334MDFP#V0 | R8C R8C/3x/33M Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | R5F21334MDFP#V0.pdf | |
| MAX266BEPI | IC FILTER ACT PROG 28-DIP | MAX266BEPI.pdf | |
| TLC082IPE4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | TLC082IPE4.pdf | |
| TLV2460AQPWR | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-TSSOP | TLV2460AQPWR.pdf | |
| MAX920EUK+TG071 | Comparator General Purpose Open-Drain, Rail-to-Rail SOT-23-5 | MAX920EUK+TG071.pdf | |
| MM74HCT273WMX | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | MM74HCT273WMX.pdf | |
| MC74LVX74DR2G | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC | MC74LVX74DR2G.pdf | |
| 74ACT11000D | NAND Gate IC 4 Channel 16-SOIC | 74ACT11000D.pdf |