| Manufacturer Part Number: | PTV5.1B-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.4V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV5.1B-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV5.1B-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.4V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV5.1B-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV5.1B-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV5.1B-M3/85A is new and unused, you can buy PTV5.1B-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV5.1B-M3/85A.
| GBPC3506-BP | BRIDGE RECT 35A 600V GBPC | GBPC3506-BP.pdf | |
| EU 2 | DIODE GEN PURP 400V 1A AXIAL | EU 2.pdf | |
| S3KHE3/57T | Diode Standard 800V 3A Surface Mount DO-214AB, (SMC) | S3KHE3/57T.pdf | |
| J310G | RF Mosfet N-Channel JFET 10V 10mA 100MHz 16dB TO-92-3 | J310G.pdf | |
| FQP2P40_F080 | MOSFET P-CH 400V 2A TO-220 | FQP2P40_F080.pdf | |
| LTC2327CMS-18#PBF | 18 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-MSOP | LTC2327CMS-18#PBF.pdf | |
| MAX5203ACUB+ | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 10-uMAX | MAX5203ACUB+.pdf | |
| DS14C241WM/NOPB | 4/5 Transceiver Full RS232 28-SOIC | DS14C241WM/NOPB.pdf | |
| PB50 | Power Amplifier 1 Circuit TO-3-8 | PB50.pdf | |
| OPA2131UJ | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | OPA2131UJ.pdf | |
| LTC2055HDD#TRPBF | Chopper (Zero-Drift) Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-DFN (3x3) | LTC2055HDD#TRPBF.pdf | |
| MM74HCT245MTCX | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | MM74HCT245MTCX.pdf | |
| 74ALVCH16646DGGS | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 56-TSSOP | 74ALVCH16646DGGS.pdf | |
| SN74LVC1G17DRLRG4 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SOT-5 | SN74LVC1G17DRLRG4.pdf | |
| LM3401MM/NOPB | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Step-Down (Buck) PWM Dimming 1A 8-VSSOP | LM3401MM/NOPB.pdf |