| Manufacturer Part Number: | PTV5.6B-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV5.6B-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV5.6B-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 1.5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV5.6B-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV5.6B-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV5.6B-E3/84A is new and unused, you can buy PTV5.6B-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV5.6B-E3/84A.
| 3SBMB1F | BRIDGE RECT 3A 100V PCB | 3SBMB1F.pdf | |
| SMBG4748A/TR13 | Zener Diode 22V 2W ±5% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG4748A/TR13.pdf | |
| MMST6428T146 | TRANS NPN 50V 0.2A SMT3 | MMST6428T146.pdf | |
| IRFUC20 | MOSFET N-CH 600V 2A I-PAK | IRFUC20.pdf | |
| PIC18F4585-I/P | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 48KB (24K x 16) FLASH 40-PDIP | PIC18F4585-I/P.pdf | |
| Z8F0223SH005EG2156 | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 2KB (2K x 8) FLASH 20-SOIC | Z8F0223SH005EG2156.pdf | |
| IA188ES-PQF100I-R-03 | - Microcontroller IC 8/16-Bit 40MHz ROMless | IA188ES-PQF100I-R-03.pdf | |
| LM3S6422-EQC25-A2 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 96KB (96K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S6422-EQC25-A2.pdf | |
| N25Q256A13ESF40G | IC FLASH 256MBIT 108MHZ 16SO | N25Q256A13ESF40G.pdf | |
| AT24C04D-XHM-B | IC EEPROM 4KBIT 1MHZ 8TSSOP | AT24C04D-XHM-B.pdf | |
| AP9211SA-AC-HAC-7 | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion U-DFN2030-6 | AP9211SA-AC-HAC-7.pdf | |
| S-8209AAD-I8T1U | Battery Multi-Function Controller IC Lithium-Ion/Polymer SNT-8A | S-8209AAD-I8T1U.pdf | |
| MAX6324GUT31-T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-6 | MAX6324GUT31-T.pdf | |
| TPS62620YFDT | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.82V 1 Output 600mA 6-XFBGA, DSBGA | TPS62620YFDT.pdf | |
| RT9033GM5 | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.24 V ~ 4.9 V 3A TO-263-5 | RT9033GM5.pdf |