| Manufacturer Part Number: | PTV5.6B-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV5.6B-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV5.6B-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 1.5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV5.6B-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV5.6B-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV5.6B-M3/84A is new and unused, you can buy PTV5.6B-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV5.6B-M3/84A.
| 12TQ150STR | DIODE SCHOTTKY 150V 15A D2PAK | 12TQ150STR.pdf | |
| BZX84C24_D87Z | Zener Diode 24V 350mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | BZX84C24_D87Z.pdf | |
| VS-ST223C08CFN0 | SCR 800V 745A Standard Recovery Chassis Mount TO-200AB, A-PUK | VS-ST223C08CFN0.pdf | |
| NE68119-T1 | RF Transistor NPN 10V 65mA 7GHz 100mW Surface Mount 3-SuperMiniMold (19) | NE68119-T1.pdf | |
| 8N4SV76BC-0164CDI | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N4SV76BC-0164CDI.pdf | |
| 8N4Q001LG-0103CDI8 | Clock Oscillator IC 240MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-0103CDI8.pdf | |
| LFE2M50SE-5F900C | IC FPGA 410 I/O 900FBGA | LFE2M50SE-5F900C.pdf | |
| DF2339EVFC25V | H8S/2000 H8® H8S/2300 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 384KB (384K x 8) FLASH 144-QFP (20x20) | DF2339EVFC25V.pdf | |
| SP510CM-L | 8/8 Transceiver Full Multiprotocol 100-LQFP (14x14) | SP510CM-L.pdf | |
| TLC272IDR | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | TLC272IDR.pdf | |
| LM6584MT/NOPB | IC OP AMP 13V RRIO QUAD 14-TSSOP | LM6584MT/NOPB.pdf | |
| AK6417AM | IC EEPROM 16KB SCI SSOP | AK6417AM.pdf | |
| IRS21952STRPBF | IC DRIVER HI/LO SIDE DUAL 16SOIC | IRS21952STRPBF.pdf | |
| TPS75325QPWPRQ1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 1.5A 20-HTSSOP | TPS75325QPWPRQ1.pdf |