| Manufacturer Part Number: | PTV5.6B-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV5.6B-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV5.6B-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 1.5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV5.6B-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV5.6B-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV5.6B-M3/85A is new and unused, you can buy PTV5.6B-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV5.6B-M3/85A.
| C1Z180B TR | Zener Diode 180V 1W ±5% Through Hole DO-41 | C1Z180B TR.pdf | |
| CD0603-Z4V3 | Zener Diode 4.3V 150mW ±5% Surface Mount 0603 | CD0603-Z4V3.pdf | |
| SMBJ5376CE3/TR13 | Zener Diode 87V 5W ±2% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5376CE3/TR13.pdf | |
| A54SX16A-FG256M | IC FPGA 180 I/O 256FBGA | A54SX16A-FG256M.pdf | |
| XCV300E-8BG352C | IC FPGA 260 I/O 352MBGA | XCV300E-8BG352C.pdf | |
| MAX3232CDBE4 | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SSOP | MAX3232CDBE4.pdf | |
| DM74AS648WMX | Transceiver, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SOIC | DM74AS648WMX.pdf | |
| AT88SC0104CA-PU | IC EEPROM 1KBIT 4MHZ 8DIP | AT88SC0104CA-PU.pdf | |
| ISL6253HAZ-T | IC BATTERY CHRGR NOTEBOOK 28QSOP | ISL6253HAZ-T.pdf | |
| SY88912LMG | Laser Driver IC 3.2Gbps 1 Channel 3.14 V ~ 3.45 V 16-MLF® (3x3) | SY88912LMG.pdf | |
| TC1271ATVRCTR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-143 | TC1271ATVRCTR.pdf | |
| ISL88708IB844Z-TK | Supervisor Open Drain, Push-Pull 1 Channel 8-SOIC | ISL88708IB844Z-TK.pdf | |
| X40231S16I-B | Supervisor Open Drain, Open Drain 3 Channel 16-SOIC | X40231S16I-B.pdf | |
| ISL9104AIRUWZ-T7A | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V 1 Output 500mA 6-UFDFN | ISL9104AIRUWZ-T7A.pdf | |
| BA7809CP-E2 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 9V 1A TO-220CP-3 | BA7809CP-E2.pdf |