| Manufacturer Part Number: | PTV6.2B-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.6V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV6.2B-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV6.2B-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.6V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 6 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 3V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV6.2B-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV6.2B-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV6.2B-E3/84A is new and unused, you can buy PTV6.2B-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV6.2B-E3/84A.
| FEPB16FT-E3/45 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 300V 8A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | FEPB16FT-E3/45.pdf | |
| BAV202-GS18 | DIODE GEN PURP 150V 250MA SOD80 | BAV202-GS18.pdf | |
| JAN1N4100UR-1 | Zener Diode 7.5V ±5% Surface Mount DO-213AA | JAN1N4100UR-1.pdf | |
| SI1551DL-T1-GE3 | MOSFET N/P-CH 20V SC70-6 | SI1551DL-T1-GE3.pdf | |
| BSH203,215 | MOSFET P-CH 30V 470MA SOT23 | BSH203,215.pdf | |
| STP185N55F3 | MOSFET N-CH 55V 120A TO-220 | STP185N55F3.pdf | |
| 8N3DV85FC-0069CDI8 | VCXO IC 250MHz, 250MHz 6-CLCC | 8N3DV85FC-0069CDI8.pdf | |
| 8N3DV85BC-0100CDI | VCXO IC 100MHz, 195.3125MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0100CDI.pdf | |
| DS1844-100 | Digital Potentiometer 100k Ohm 4 Circuit 64 Taps I²C Interface 20-PDIP | DS1844-100.pdf | |
| TLV5628CDWRG4 | 8 Bit Digital to Analog Converter 8 16-SOIC | TLV5628CDWRG4.pdf | |
| NLAS5223BMUR2G | 2 Circuit IC Switch 2:1 350 mOhm 10-UQFN (1.4x1.8) | NLAS5223BMUR2G.pdf | |
| USB3316C-CP-TR | Transceiver USB 2.0 | USB3316C-CP-TR.pdf | |
| THS6214IRHFR | Telecom IC VDSL2 Line Driver Amplifier 24-VQFN (5x4) | THS6214IRHFR.pdf | |
| AD8510ARMZ-R2 | J-FET Amplifier 1 Circuit 8-MSOP | AD8510ARMZ-R2.pdf | |
| AT25SF081-SHD-B | IC FLASH 8MBIT 104MHZ 8SOIC | AT25SF081-SHD-B.pdf |