| Manufacturer Part Number: | PTV6.2B-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.6V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV6.2B-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV6.2B-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.6V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 6 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 3V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV6.2B-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV6.2B-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV6.2B-E3/85A is new and unused, you can buy PTV6.2B-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV6.2B-E3/85A.
| SI4923DY-T1-GE3 | MOSFET 2P-CH 30V 6.2A 8-SOIC | SI4923DY-T1-GE3.pdf | |
| NBXSBA020LNHTAG | Oscillator, Crystal IC 280MHz 6-CLCC | NBXSBA020LNHTAG.pdf | |
| 8N4DV85AC-0115CDI8 | VCXO IC 175MHz, 175MHz 6-CLCC | 8N4DV85AC-0115CDI8.pdf | |
| AD7894BRZ-3 | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-SOIC | AD7894BRZ-3.pdf | |
| EP4CE6F17C8 | IC FPGA 179 I/O 256FBGA | EP4CE6F17C8.pdf | |
| AT94S40AL-25DGJ | IC FPSLIC 40KGATE 25MHZ 256CABGA | AT94S40AL-25DGJ.pdf | |
| C8051T323-GMR | 8051 C8051T32x Microcontroller IC 8-Bit 48 MIPS 16KB (16K x 8) OTP 28-QFN (5x5) | C8051T323-GMR.pdf | |
| M30876FJBGP#U5 | M32C/80 M16C™ M32C/80/87 Microcontroller IC 16/32-Bit 32MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LFQFP (14x14) | M30876FJBGP#U5.pdf | |
| SN75HVD07D | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | SN75HVD07D.pdf | |
| ADM213EAR | 4/5 Transceiver Full RS232 28-SOIC W | ADM213EAR.pdf | |
| MC33078MDREP | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | MC33078MDREP.pdf | |
| XC6123D338ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123D338ER-G.pdf | |
| MIC29204YM | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed or Adjustable 1 Output 5V, 1.24 V ~ 26 V 400mA 8-SOIC | MIC29204YM.pdf | |
| LDL112PUR | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.8 V ~ 5.15 V 1.2A 6-DFN (2x2) | LDL112PUR.pdf |