| Manufacturer Part Number: | PTV6.2B-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.6V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV6.2B-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV6.2B-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.6V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 6 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 3V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV6.2B-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV6.2B-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV6.2B-M3/85A is new and unused, you can buy PTV6.2B-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV6.2B-M3/85A.
| BC807-16LT1G | TRANS PNP 45V 0.5A SOT-23 | BC807-16LT1G.pdf | |
| IPZ65R095C7XKSA1 | MOSFET N-CH 650V TO247-4 | IPZ65R095C7XKSA1.pdf | |
| AK5358BET | ADC 24 bit 8k ~ 96k I²S 16-TSSOP | AK5358BET.pdf | |
| ADC1213D065HN-C1 | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 56-VFQFPN (8x8) | ADC1213D065HN-C1.pdf | |
| LFE3-95EA-7FN1156I | IC FPGA 490 I/O 1156FBGA | LFE3-95EA-7FN1156I.pdf | |
| PIC12F1501-E/SN | PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 8-SOIC | PIC12F1501-E/SN.pdf | |
| ISD17180SYR | Voice Record/Playback IC Multiple Message 120 ~ 360 Sec Pushbutton, SPI 28-SOIC | ISD17180SYR.pdf | |
| 72245LB25TFI8 | IC FIFO 1024X18 SYNC 25NS 64QFP | 72245LB25TFI8.pdf | |
| 728980J | Multiplexer 1 x 8:8 44-PLCC (16.59x16.59) | 728980J.pdf | |
| GTLP16616MTD | IC TRANSCVR 17BIT N-INV 56TSSOP | GTLP16616MTD.pdf | |
| FM25040B-GA1TR | IC MEMORY 512MB PAGE 8SOIC | FM25040B-GA1TR.pdf | |
| FAN5400UCX | IC LI-ION SW CHARGER USB 20WLCSP | FAN5400UCX.pdf | |
| MAX6709HUB+ | Supervisor Open Drain or Open Collector 4 Channel 10-uMAX | MAX6709HUB+.pdf | |
| TPS3896ADRYT | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 6-SON (1.45x1) | TPS3896ADRYT.pdf | |
| DS1813-5 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel TO-92-3 | DS1813-5.pdf |