| Manufacturer Part Number: | PTV7.5B-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV7.5B-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV7.5B-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 4 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV7.5B-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV7.5B-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV7.5B-E3/85A is new and unused, you can buy PTV7.5B-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV7.5B-E3/85A.
| BCX42E6433HTMA1 | TRANS PNP 125V 0.8A SOT-23 | BCX42E6433HTMA1.pdf | |
| IDT2309A-1HPGI | IC CLK BUFFER ZD HI DRV 16-TSSOP | IDT2309A-1HPGI.pdf | |
| 8N3QV01EG-1164CDI8 | VCXO IC 156.25MHz, 312.5MHz, 125MHz, 250MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-1164CDI8.pdf | |
| 8N3QV01LG-1086CDI | VCXO IC 350MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-1086CDI.pdf | |
| CAT5270YI-00-GT2 | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 14-TSSOP | CAT5270YI-00-GT2.pdf | |
| DAC5688IRGC25 | 16 Bit Digital to Analog Converter 2 64-VQFN (9x9) | DAC5688IRGC25.pdf | |
| PIC24HJ128GP506-I/PT | PIC PIC® 24H Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (43K x 24) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC24HJ128GP506-I/PT.pdf | |
| LM3S2950-IQC50-A2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S2950-IQC50-A2T.pdf | |
| ISL84581IVZ | 1 Circuit IC Switch 8:1 60 Ohm 16-TSSOP | ISL84581IVZ.pdf | |
| TLV272CDG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLV272CDG4.pdf | |
| LTC4236IUFD-2#PBF | Hot Swap Controller, OR Controller 2 Channel General Purpose 28-QFN (4x5) | LTC4236IUFD-2#PBF.pdf | |
| LTC3108EGN-1#TRPBF | Energy Harvesting PMIC 16-SSOP | LTC3108EGN-1#TRPBF.pdf |