| Manufacturer Part Number: | PTV8.2B-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8.8V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV8.2B-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV8.2B-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.8V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 4 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV8.2B-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV8.2B-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV8.2B-M3/85A is new and unused, you can buy PTV8.2B-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV8.2B-M3/85A.
| SURA8120T3G | DIODE GEN PURP 200V 1A SMA | SURA8120T3G.pdf | |
| UFS510G/TR13 | Diode Standard 100V 5A Surface Mount DO-215AB | UFS510G/TR13.pdf | |
| R6002025XXYA | Diode Standard 2000V (2kV) 250A Chassis, Stud Mount DO-205AB, DO-9 | R6002025XXYA.pdf | |
| KSD471AGBU | TRANS NPN 30V 1A TO-92 | KSD471AGBU.pdf | |
| IRFB4332PBF | MOSFET N-CH 250V 60A TO-220AB | IRFB4332PBF.pdf | |
| IXBH24N170 | IGBT 1700V 60A 250W Through Hole TO-247AD (IXBH) | IXBH24N170.pdf | |
| 844625BYILFT | IC GENERATR CLK SAS/SATA 8SOIC | 844625BYILFT.pdf | |
| MAX5705BAUB+T | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 10-uMAX | MAX5705BAUB+T.pdf | |
| XC7K160T-2FFG676C | IC FPGA 400 I/O 676FCBGA | XC7K160T-2FFG676C.pdf | |
| EPF8636AQC160-4N | IC FPGA 118 I/O 160QFP | EPF8636AQC160-4N.pdf | |
| P89LPC932A1FDH,512 | 8051 LPC900 Microcontroller IC 8-Bit 18MHz 8KB (8K x 8) FLASH 28-TSSOP | P89LPC932A1FDH,512.pdf | |
| MB9BF166RBGL-GE1 | ARM® Cortex®-M4F FM4 MB9B160R Microcontroller IC 32-Bit 160MHz 544KB (544K x 8) FLASH 144-FBGA (7x7) | MB9BF166RBGL-GE1.pdf | |
| M2S060TS-FGG676I | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 60K Logic Modules 256KB 64KB 166MHz 676-FBGA (27x27) | M2S060TS-FGG676I.pdf | |
| LTC1064-4CSW#TRPBF | IC FILTR 8TH ORDR LOWPASS 16SOIC | LTC1064-4CSW#TRPBF.pdf | |
| CA3140AMZ | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | CA3140AMZ.pdf |