| Manufacturer Part Number: | PTV9.1B-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9.7V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV9.1B-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV9.1B-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.7V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 6 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV9.1B-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV9.1B-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV9.1B-E3/84A is new and unused, you can buy PTV9.1B-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV9.1B-E3/84A.
| GHR16-E3/54 | Diode Standard 1600V (1.6kV) 500mA Through Hole R-1 | GHR16-E3/54.pdf | |
| BZX384C7V5-HE3-08 | Zener Diode 7.5V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323 | BZX384C7V5-HE3-08.pdf | |
| SST6839T216 | TRANS PNP 40V 0.2A SST3 | SST6839T216.pdf | |
| IRF7233TRPBF | MOSFET P-CH 12V 9.5A 8-SOIC | IRF7233TRPBF.pdf | |
| CAT5411WI-10-T1 | Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 64 Taps SPI Interface 24-SOIC | CAT5411WI-10-T1.pdf | |
| LC4384C-75TN176I | IC CPLD 384MC 7.5NS 176TQFP | LC4384C-75TN176I.pdf | |
| MB90020PMT-GS-243 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90020PMT-GS-243.pdf | |
| Z8F0813PJ005SC | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 8KB (8K x 8) FLASH | Z8F0813PJ005SC.pdf | |
| MAX4523ESE | 4 Circuit IC Switch 1:1 100 Ohm 16-SOIC | MAX4523ESE.pdf | |
| SAA7105H/V1,518 | Video Encoder IC TV 64-QFP (14x14) | SAA7105H/V1,518.pdf | |
| AD8556ACPZ-REEL | Chopper (Zero-Drift) Amplifier 1 Circuit 16-LFCSP-VQ (4x4) | AD8556ACPZ-REEL.pdf | |
| 74HCT7541PW,118 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | 74HCT7541PW,118.pdf | |
| SN74AUP2G79DCUR | IC D-TYPE POS TRG DUAL US8 | SN74AUP2G79DCUR.pdf | |
| SN74HSTL162822DGGR | D-Type, Addressable 1 Channel 14:28 IC Tri-State 64-TSSOP | SN74HSTL162822DGGR.pdf | |
| S25FL128SAGMFA001 | IC FLASH 128MBIT SPI CMOS 16SOIC | S25FL128SAGMFA001.pdf |