| Manufacturer Part Number: | PTV9.1B-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9.7V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV9.1B-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV9.1B-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.7V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 6 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV9.1B-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV9.1B-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV9.1B-E3/85A is new and unused, you can buy PTV9.1B-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV9.1B-E3/85A.
| RS2D-13-F | DIODE GEN PURP 200V 1.5A SMB | RS2D-13-F.pdf | |
| SB3H100-E3/73 | DIODE SCHOTTKY 100V 3A DO201AD | SB3H100-E3/73.pdf | |
| UPR5/TR13 | Diode Standard 50V 2.5A Surface Mount DO-216 | UPR5/TR13.pdf | |
| 1PMT5918CE3/TR13 | Zener Diode 5.1V 3W ±2% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5918CE3/TR13.pdf | |
| 8N4SV75LC-0182CDI8 | VCXO IC 644.5313MHz 6-CLCC | 8N4SV75LC-0182CDI8.pdf | |
| 8N3SV76KC-0115CDI8 | VCXO IC 175MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0115CDI8.pdf | |
| WMS7171010P | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 100 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-PDIP | WMS7171010P.pdf | |
| TMS320C6415TBGLZA8 | IC FIXED-POINT DSP 532-FCBGA | TMS320C6415TBGLZA8.pdf | |
| W79L632A25PL | 8051 W79 Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH | W79L632A25PL.pdf | |
| HEF4516BT,653 | IC BINARY COUNTER UP/DOWM 16SOIC | HEF4516BT,653.pdf | |
| 72T72105L4-4BB | IC FIFO 65536X72 4-4NS 324-BGA | 72T72105L4-4BB.pdf | |
| 74HCT00T14-13 | NAND Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | 74HCT00T14-13.pdf | |
| IS42S16320F-7BLI | IC SDRAM 512MB 143MHZ 54BGA | IS42S16320F-7BLI.pdf | |
| BTS611L1 | SWITCH DUAL CHAN PWR TO-220AB7 | BTS611L1.pdf | |
| LTC3737EUF#TRPBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 24-QFN (4x4) | LTC3737EUF#TRPBF.pdf |