| Manufacturer Part Number: | PTZTE2511A |
|---|---|
| Manufacturer: | Rohm Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 11V 1W ±5% Surface Mount PMDS |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTZTE2511A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTZTE2511A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 11V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | PMDS | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTZTE2511A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTZTE2511A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Rohm Semiconductor all series components. The condition of PTZTE2511A is new and unused, you can buy PTZTE2511A Rohm Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTZTE2511A.
| 1N5947BPE3/TR12 | Zener Diode 82V 1.5W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5947BPE3/TR12.pdf | |
| MAZS0750ML | Zener Diode 7.5V 150mW ±3% Surface Mount SSMini2-F1 | MAZS0750ML.pdf | |
| MAZS062GML | Zener Diode 6.2V 150mW ±3% Surface Mount SSMini2-F4 | MAZS062GML.pdf | |
| SMPZ3938B-E3/85A | Zener Diode 36V 500mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) | SMPZ3938B-E3/85A.pdf | |
| S4025RTP | SCR 400V 25A Standard Recovery Through Hole TO-220 Non-Isolated Tab | S4025RTP.pdf | |
| JAN2N2906AUA | TRANS PNP 60V 0.6A | JAN2N2906AUA.pdf | |
| 2N6426 | TRANS NPN DARL 40V 0.5A TO92 | 2N6426.pdf | |
| 2N4125TFR | TRANS PNP 30V 0.2A TO-92 | 2N4125TFR.pdf | |
| 8N4SV76AC-0126CDI8 | VCXO IC 19.2MHz 6-CLCC | 8N4SV76AC-0126CDI8.pdf | |
| 8N3QV01BG-0019CDI | VCXO IC 155.52MHz, 161.132MHz, 669.3266MHz, 693.483MHz 10-CLCC | 8N3QV01BG-0019CDI.pdf | |
| MAX1092AEEG+T | 10 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 SAR 24-QSOP | MAX1092AEEG+T.pdf | |
| MAX188DEPP | 12 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 20-PDIP | MAX188DEPP.pdf | |
| A54SX16P-2TQ144I | IC FPGA 113 I/O 144TQFP | A54SX16P-2TQ144I.pdf | |
| C8051F580-IQ | 8051 C8051F58x Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-QFP (7x7) | C8051F580-IQ.pdf | |
| PIC16C712-20/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) OTP 18-SOIC | PIC16C712-20/SO.pdf |