| Manufacturer Part Number: | PTZTE2524A |
|---|---|
| Manufacturer: | Rohm Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 24V 1W ±6% Surface Mount PMDS |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTZTE2524A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTZTE2524A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | PTZTE25 Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 24V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 16 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 19V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | PMDS | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTZTE2524A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTZTE2524A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Rohm Semiconductor all series components. The condition of PTZTE2524A is new and unused, you can buy PTZTE2524A Rohm Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTZTE2524A.
| SDUR2020WT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V Through Hole TO-247-3 | SDUR2020WT.pdf | |
| GLL4761-E3/96 | Zener Diode 75V 1W ±10% Surface Mount MELF DO-213AB | GLL4761-E3/96.pdf | |
| DN0150BLP4-7B | TRANS NPN 50V 0.1A DFN1006H4-3 | DN0150BLP4-7B.pdf | |
| MJH11019 | TRANS PNP DARL 200V 15A TO218 | MJH11019.pdf | |
| MAX528EWG+T | 8 Bit Digital to Analog Converter 8 24-SOIC W | MAX528EWG+T.pdf | |
| A54SX32A-FPQG208 | IC FPGA 174 I/O 208QFP | A54SX32A-FPQG208.pdf | |
| XL216-512-FB236-C20 | XCore XL Microcontroller IC 32-Bit 16-Core 2000MIPS ROMless 236-FBGA (10x10) | XL216-512-FB236-C20.pdf | |
| RN-SRL-PRO3V-DGL | USB Bridge, USB to UART USB 2.0 UART Interface Module | RN-SRL-PRO3V-DGL.pdf | |
| MAX9209EUM+D | 1.785Gbps Serializer 21 Input 3 Output 48-TSSOP | MAX9209EUM+D.pdf | |
| LM2904AQS-13 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SO | LM2904AQS-13.pdf | |
| MC74LCX32DTR2G | OR Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | MC74LCX32DTR2G.pdf | |
| 74AC253SJX | Multiplexer 2 x 4:1 16-SOP | 74AC253SJX.pdf | |
| TPS3808G18DRVR | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-SON (2x2) | TPS3808G18DRVR.pdf | |
| NCP305LSQ22T1G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-82AB | NCP305LSQ22T1G.pdf | |
| TPS72013YZUT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.3V 350mA 5-DSBGA (1x1.37) | TPS72013YZUT.pdf |