| Manufacturer Part Number: | PTZTE253.9A |
|---|---|
| Manufacturer: | Rohm Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3.9V 1W ±5% Surface Mount PMDS |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTZTE253.9A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTZTE253.9A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.9V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 15 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 40µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | PMDS | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTZTE253.9A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTZTE253.9A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Rohm Semiconductor all series components. The condition of PTZTE253.9A is new and unused, you can buy PTZTE253.9A Rohm Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTZTE253.9A.
| EGP10DHM3/73 | Diode Standard 200V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | EGP10DHM3/73.pdf | |
| F1827HD400 | SCR Module 400V 25A (DC) Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Module | F1827HD400.pdf | |
| BUL1102EFP | TRANS NPN 450V 4A TO-220FP | BUL1102EFP.pdf | |
| MAX186CCPP | Data Acquisition 12 bit 133k Serial 20-PDIP | MAX186CCPP.pdf | |
| AD7545AKP-REEL | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 20-PLCC (9x9) | AD7545AKP-REEL.pdf | |
| DAC7545GLUR | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 20-SOIC | DAC7545GLUR.pdf | |
| EP3SL200H780C2N | IC FPGA 488 I/O 780HBGA | EP3SL200H780C2N.pdf | |
| MSP430F5229IZQER | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 80-BGA MICROSTAR JUNIOR (5x5) | MSP430F5229IZQER.pdf | |
| LM48556TL/NOPB | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 12-DSBGA | LM48556TL/NOPB.pdf | |
| AT49BV160C-70CI | IC FLASH 16MBIT 70NS 46CBGA | AT49BV160C-70CI.pdf | |
| IDT71V2546XS150PF8 | IC SRAM 4.5MBIT 150MHZ 100TQFP | IDT71V2546XS150PF8.pdf | |
| NCP301LSN16T1G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 5-TSOP | NCP301LSN16T1G.pdf | |
| ISL60002CAH333Z-TK | Series Voltage Reference IC ±0.08% 20mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | ISL60002CAH333Z-TK.pdf |