| Manufacturer Part Number: | PTZTE2530A |
|---|---|
| Manufacturer: | Rohm Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9012 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 30V 1W ±7% Surface Mount PMDS |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTZTE2530A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTZTE2530A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | PTZTE25 Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 30V | |
| Tolerance | ±7% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 18 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 23V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | PMDS | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTZTE2530A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTZTE2530A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Rohm Semiconductor all series components. The condition of PTZTE2530A is new and unused, you can buy PTZTE2530A Rohm Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTZTE2530A.
| JANTX1N6625 | DIODE GEN PURP 1.1KV 1A AXIAL | JANTX1N6625.pdf | |
| BAP64-05W,135 | RF Diode PIN - 1 Pair Common Cathode 100V 100mA 240mW SOT-323 | BAP64-05W,135.pdf | |
| CDLL759A | Zener Diode 12V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AB | CDLL759A.pdf | |
| Q4010L5TP | TRIAC 400V 10A TO220 | Q4010L5TP.pdf | |
| IXFP20N50P3 | MOSFET N-CH 500V 8A TO220 | IXFP20N50P3.pdf | |
| MAX197BCNI+ | Data Acquisition System (DAS) 12 bit 100k Parallel 28-PDIP | MAX197BCNI+.pdf | |
| EFM32GG842F1024-QFP64 | ARM® Cortex®-M3 Giant Gecko Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 1MB (1M x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | EFM32GG842F1024-QFP64.pdf | |
| PIC12LF1572-I/SN | PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 8-SOIC | PIC12LF1572-I/SN.pdf | |
| SN74BCT125ANSR | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-SO | SN74BCT125ANSR.pdf | |
| MC100LVELT23MNRG | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 2 Channel 8-DFN (2x2) | MC100LVELT23MNRG.pdf | |
| PKS606PN | Converter Offline Flyback Topology 277kHz DIP-8C | PKS606PN.pdf | |
| XC6120C252HR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 3-USP (1.2x1.2) | XC6120C252HR-G.pdf | |
| XC6123A229ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123A229ER-G.pdf | |
| UC3903NG4 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 4 Channel 18-PDIP | UC3903NG4.pdf | |
| TPS61202DRCTG4 | Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 1.2A (Switch) 10-VFDFN Exposed Pad | TPS61202DRCTG4.pdf |