| Manufacturer Part Number: | PTZTE2539A |
|---|---|
| Manufacturer: | Rohm Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 39V 1W ±5% Surface Mount PMDS |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTZTE2539A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTZTE2539A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | PTZTE25 Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 39V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 50 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 30V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | PMDS | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTZTE2539A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTZTE2539A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Rohm Semiconductor all series components. The condition of PTZTE2539A is new and unused, you can buy PTZTE2539A Rohm Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTZTE2539A.
| EU 1 | DIODE GEN PURP 400V 250MA AXIAL | EU 1.pdf | |
| MM3Z4V3B | Zener Diode 4.3V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323F | MM3Z4V3B.pdf | |
| CDLL4111 | Zener Diode 17V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AB | CDLL4111.pdf | |
| CZRNC55C5V6-G | Zener Diode 5.6V 500mW ±5% Surface Mount 1206 | CZRNC55C5V6-G.pdf | |
| SIZ710DT-T1-GE3 | MOSFET 2N-CH 20V 16A POWERPAIR | SIZ710DT-T1-GE3.pdf | |
| IRF3805STRLPBF | MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK | IRF3805STRLPBF.pdf | |
| GP1M009A020FG | MOSFET N-CH 200V 9A TO220F | GP1M009A020FG.pdf | |
| W134SH | IC CLK GEN DIR RAMBS 3.3V 24QSOP | W134SH.pdf | |
| DS1100M-25 | Delay Line IC Nonprogrammable 5 Tap 25ns 8-DIP (0.300", 7.62mm) | DS1100M-25.pdf | |
| 8N4QV01EG-1141CDI | VCXO IC 156.25MHz, 133.3333MHz, 137.5MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-1141CDI.pdf | |
| DS1248WP-120IND+ | Real Time Clock (RTC) IC Phantom Time Chip 128KB Parallel 34-PowerCap™ Module | DS1248WP-120IND+.pdf | |
| MCP4024T-103E/OT | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 64 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface SOT-23-5 | MCP4024T-103E/OT.pdf | |
| R5F571MJCDLK#20 | RXv2 RX71M Microcontroller IC 32-Bit 240MHz 3MB (3M x 8) FLASH 145-TFLGA (7x7) | R5F571MJCDLK#20.pdf | |
| PIC17C44-33/PQ | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 33MHz 16KB (8K x 16) OTP 44-MQFP (10x10) | PIC17C44-33/PQ.pdf | |
| ISD3800FYIR | Voice Record/Playback IC Single Message 64 Min SPI 48-LQFP (7x7) | ISD3800FYIR.pdf |