| Manufacturer Part Number: | PTZTE2543A |
|---|---|
| Manufacturer: | Rohm Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 10510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 43V 1W ±7% Surface Mount PMDS |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTZTE2543A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTZTE2543A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | PTZTE25 Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 43V | |
| Tolerance | ±7% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 50 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 33V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | PMDS | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTZTE2543A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTZTE2543A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Rohm Semiconductor all series components. The condition of PTZTE2543A is new and unused, you can buy PTZTE2543A Rohm Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTZTE2543A.
| 2SK1339-E | MOSFET N-CH 900V 3A TO-3P | 2SK1339-E.pdf | |
| IRFBE20STRL | MOSFET N-CH 800V 1.8A D2PAK | IRFBE20STRL.pdf | |
| 8N3SV76KC-0030CDI | VCXO IC 312.5MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0030CDI.pdf | |
| LCMXO2-4000HC-5FG484I | IC FPGA 278 I/O 484FBGA | LCMXO2-4000HC-5FG484I.pdf | |
| R5F562T7DDFH#V3 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 128KB (128K x 8) FLASH 112-LQFP (20x20) | R5F562T7DDFH#V3.pdf | |
| PIC12C509T-04I/SM | PIC PIC® 12C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.5KB (1K x 12) OTP 8-SOIJ | PIC12C509T-04I/SM.pdf | |
| M30622F8PFP#U9C | M16C/60 M16C™ M16C/60/62P Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | M30622F8PFP#U9C.pdf | |
| OPA445ADDAR | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SO PowerPad | OPA445ADDAR.pdf | |
| MAX9381ESA+T | IC D-TYPE POS TRG SNGL 8SOIC | MAX9381ESA+T.pdf | |
| AS4C32M16SA-7BIN | IC SDRAM 32M X 16 3.3V 54FBGA | AS4C32M16SA-7BIN.pdf | |
| IS43R16160F-5TLI | IC DDR 256MB 200MHZ 2.5V 66TSOP | IS43R16160F-5TLI.pdf | |
| LTC3375EUK#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.425V 8 Output 1A 48-WFQFN Exposed Pad | LTC3375EUK#TRPBF.pdf | |
| S-11L10D25-I6T2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 150mA SNT-6A (H) | S-11L10D25-I6T2U.pdf | |
| S-11L10D15-M5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 150mA SOT-23-5 | S-11L10D15-M5T1U.pdf | |
| TLV1117IKTPR | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output Adjustable 800mA 2-PowerFLEX™ | TLV1117IKTPR.pdf |