| Manufacturer Part Number: | PZM15NB2A,115 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 15V 220mW ±2% Surface Mount SMT3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PZM15NB2A,115 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PZM15NB2A,115 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 15V | |
| Tolerance | ±2% | |
| Power - Max | 220mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 15 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 70nA @ 11V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 100mA | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SMT3 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PZM15NB2A,115 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PZM15NB2A,115 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of PZM15NB2A,115 is new and unused, you can buy PZM15NB2A,115 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PZM15NB2A,115.
| RLZTE-1127C | Zener Diode 25.6V 500mW ±3% Surface Mount LLDS | RLZTE-1127C.pdf | |
| STP13NK60ZFP | MOSFET N-CH 600V 13A TO-220FP | STP13NK60ZFP.pdf | |
| SY58604UMG-TR | Clock Buffer/Driver IC 3GHz 8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF® | SY58604UMG-TR.pdf | |
| CS5366-CQZR | ADC, Audio 24 bit 192k Serial 48-LQFP (7x7) | CS5366-CQZR.pdf | |
| ISL23425TFVZ-T7A | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 14-TSSOP | ISL23425TFVZ-T7A.pdf | |
| EPM7032SLC44-10 | IC CPLD 32MC 10NS 44PLCC | EPM7032SLC44-10.pdf | |
| LFEC6E-4FN484I | IC FPGA 224 I/O 484FBGA | LFEC6E-4FN484I.pdf | |
| Z16F2810FI20AG | ZNEO Encore!® ZNEO Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH | Z16F2810FI20AG.pdf | |
| TM4C129DNCZADI3R | ARM® Cortex®-M4F Tiva™ C Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 1MB (1M x 8) FLASH 212-NFBGA (10x10) | TM4C129DNCZADI3R.pdf | |
| CY8C27443-24PVI | M8C PSOC®1 CY8C27xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 16KB (16K x 8) FLASH 28-SSOP | CY8C27443-24PVI.pdf | |
| ENC28J60T/SS | Ethernet Controller 10 Base-T PHY SPI Interface 28-SSOP | ENC28J60T/SS.pdf | |
| TLC074IDG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | TLC074IDG4.pdf | |
| HSTL16918DGG,512 | D-Type Latch 1 Channel 9:18 IC Tri-State 48-TSSOP | HSTL16918DGG,512.pdf | |
| AT49F001-55TC | IC FLASH 1MBIT 55NS 32TSOP | AT49F001-55TC.pdf | |
| P9015S-3NBGI | IC WIRELESS PWR RECEIVER | P9015S-3NBGI.pdf |