| Manufacturer Part Number: | PZM2.7NB2A,115 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 2.7V 220mW ±5% Surface Mount SMT3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PZM2.7NB2A,115 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PZM2.7NB2A,115 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 2.7V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 220mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 100 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 100mA | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SMT3 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PZM2.7NB2A,115 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PZM2.7NB2A,115 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of PZM2.7NB2A,115 is new and unused, you can buy PZM2.7NB2A,115 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PZM2.7NB2A,115.
| MMSZ5265B-G3-08 | Zener Diode 62V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5265B-G3-08.pdf | |
| IXFT4N100Q | MOSFET N-CH 1000V 4A TO-268 | IXFT4N100Q.pdf | |
| 8N3DV85EC-0042CDI8 | VCXO IC 644.5313MHz, 657.42MHz 6-CLCC | 8N3DV85EC-0042CDI8.pdf | |
| 8N4Q001EG-0172CDI8 | Clock Oscillator IC 287.5MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-0172CDI8.pdf | |
| AD5683RBRMZ-3-RL7 | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 10-MSOP | AD5683RBRMZ-3-RL7.pdf | |
| A40MX02-PQ100I | IC FPGA 57 I/O 100QFP | A40MX02-PQ100I.pdf | |
| OMAPL138EZCE4 | ARM926EJ-S Microprocessor IC OMAP-L1x 1 Core, 32-Bit 456MHz 361-NFBGA (13x13) | OMAPL138EZCE4.pdf | |
| ISL28230FBZ-T13 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | ISL28230FBZ-T13.pdf | |
| 74VHCT245D,118 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SO | 74VHCT245D,118.pdf | |
| 72V801L15TF8 | IC SYNC FIFO 256X9 15NS 64QFP | 72V801L15TF8.pdf | |
| SN74LVC14ARGYRG4 | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-VQFN (3.5x3.5) | SN74LVC14ARGYRG4.pdf | |
| M29F200FT55M3F2 TR | IC FLASH 2MBIT 55NS 44SO | M29F200FT55M3F2 TR.pdf | |
| LTC1539CGW#TRPBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 36-SSOP | LTC1539CGW#TRPBF.pdf | |
| LM2853MH-3.0/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3V 1 Output 3A 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LM2853MH-3.0/NOPB.pdf | |
| LT3480EDD#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.79V 1 Output 2A 10-WFDFN Exposed Pad | LT3480EDD#TRPBF.pdf |