| Manufacturer Part Number: | PZM3.0NB2A,115 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3V 220mW ±4% Surface Mount SMT3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PZM3.0NB2A,115 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PZM3.0NB2A,115 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3V | |
| Tolerance | ±4% | |
| Power - Max | 220mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 95 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 100mA | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SMT3 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PZM3.0NB2A,115 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PZM3.0NB2A,115 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of PZM3.0NB2A,115 is new and unused, you can buy PZM3.0NB2A,115 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PZM3.0NB2A,115.
| V12P12HM3_A/I | Diode Schottky 120V 3.9A Surface Mount TO-277A (SMPC) | V12P12HM3_A/I.pdf | |
| NVMFS5C673NLT1G | MOSFET N-CH 60V SO8FL | NVMFS5C673NLT1G.pdf | |
| AD8402ARUZ1 | Digital Potentiometer 1k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 14-TSSOP | AD8402ARUZ1.pdf | |
| LC4064ZE-7MN144C | IC CPLD 64MC 7.5NS 144CSBGA | LC4064ZE-7MN144C.pdf | |
| M7A3P1000-2PQ208 | IC FPGA 154 I/O 208QFP | M7A3P1000-2PQ208.pdf | |
| MB91F579CMPMC-GSE2 | FR81S FR MB91570 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 2.0625MB (2.0625M x 8) FLASH 208-LQFP (28x28) | MB91F579CMPMC-GSE2.pdf | |
| HEC4066BT,118 | 4 Circuit IC Switch 1:1 155 Ohm 14-SO | HEC4066BT,118.pdf | |
| LTC2857CDD-1#PBF | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-DFN (3x3) | LTC2857CDD-1#PBF.pdf | |
| LM339J | Comparator Differential CMOS, MOS, Open-Collector, TTL 14-CDIP | LM339J.pdf | |
| CY7C144E-55JXC | IC SRAM 64KBIT 55NS 68PLCC | CY7C144E-55JXC.pdf | |
| XC6121C221ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121C221ER-G.pdf | |
| AD1580BRTZ-REEL7 | Shunt Voltage Reference IC ±0.08% 10mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | AD1580BRTZ-REEL7.pdf | |
| L79L12ACD13TR | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -12V 100mA 8-SO | L79L12ACD13TR.pdf |