| Manufacturer Part Number: | PZM3.6NB2A,115 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3.6V 220mW ±3% Surface Mount SMT3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PZM3.6NB2A,115 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PZM3.6NB2A,115 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.6V | |
| Tolerance | ±3% | |
| Power - Max | 220mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 90 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 100mA | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SMT3 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PZM3.6NB2A,115 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PZM3.6NB2A,115 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of PZM3.6NB2A,115 is new and unused, you can buy PZM3.6NB2A,115 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PZM3.6NB2A,115.
| 12TQ150STR | DIODE SCHOTTKY 150V 15A D2PAK | 12TQ150STR.pdf | |
| IRS20124CD | IC AUDIO DVR DGTL HI/LO DIE | IRS20124CD.pdf | |
| 8N4SV76BC-0082CDI8 | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N4SV76BC-0082CDI8.pdf | |
| 8N3SV76LC-0185CDI8 | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0185CDI8.pdf | |
| 8N4DV85FC-0126CDI | VCXO IC 19.2MHz, 38.4MHz 6-CLCC | 8N4DV85FC-0126CDI.pdf | |
| M2GL060-FGG676I | IC FPGA 387 I/O 676FBGA | M2GL060-FGG676I.pdf | |
| W78E051C40PL | 8051 W78 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 4KB (4K x 8) FLASH | W78E051C40PL.pdf | |
| DF71243D50FPV | SH-2 SuperH® SH Tiny Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-LQFP (10x10) | DF71243D50FPV.pdf | |
| DS34C87TN/NOPB | 4/0 Driver RS422, RS485 16-PDIP | DS34C87TN/NOPB.pdf | |
| 74AHCT245PW,118 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | 74AHCT245PW,118.pdf | |
| 11LC020T-E/MS | IC EEPROM 2KBIT 100KHZ 8MSOP | 11LC020T-E/MS.pdf | |
| IS45S16800F-6TLA1-TR | IC SDRAM 128M 166MHZ 54TSOP | IS45S16800F-6TLA1-TR.pdf | |
| NCP1382DR2G | Converter Offline Flyback Topology 14-SOIC | NCP1382DR2G.pdf | |
| NCV7708DWR2 | IC DRIVER DOUBLE HEX 28-SOIC | NCV7708DWR2.pdf | |
| STP16CP596B1R | LED Driver IC 16 Output Linear Shift Register 50mA 24-DIP | STP16CP596B1R.pdf |