| Manufacturer Part Number: | PZM5.1NB2A,115 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.1V 220mW ±2% Surface Mount SMT3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PZM5.1NB2A,115 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PZM5.1NB2A,115 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.1V | |
| Tolerance | ±2% | |
| Power - Max | 220mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 60 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3µA @ 1.5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 100mA | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SMT3 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PZM5.1NB2A,115 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PZM5.1NB2A,115 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of PZM5.1NB2A,115 is new and unused, you can buy PZM5.1NB2A,115 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PZM5.1NB2A,115.
| STGIPS20C60 | Power Driver Module IGBT 3 Phase 600V 20A 25-DIP Module | STGIPS20C60.pdf | |
| SI4947ADY-T1-E3 | MOSFET 2P-CH 30V 3A 8-SOIC | SI4947ADY-T1-E3.pdf | |
| SPI07N60S5HKSA1 | MOSFET N-CH 600V 7.3A TO-262 | SPI07N60S5HKSA1.pdf | |
| 8N3SV76LC-0077CDI | VCXO IC 125MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0077CDI.pdf | |
| 8N4QV01KG-0047CDI | VCXO IC 24.576MHz, 125MHz, 148.5MHz, 143.35164MHz 10-CLCC | 8N4QV01KG-0047CDI.pdf | |
| MAX1060AEEI+ | 10 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 28-QSOP | MAX1060AEEI+.pdf | |
| MAX122BCWG | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-SOIC | MAX122BCWG.pdf | |
| 10AX115N4F45I3SGE2 | IC FPGA 768 I/O 1932FCBGA | 10AX115N4F45I3SGE2.pdf | |
| CY8C20636A-24LQXIT | IC CAPSENSE 1.8V 36 I/O 48QFN | CY8C20636A-24LQXIT.pdf | |
| S29AS008J70BFI043 | IC FLASH MEM 8MBIT 48FBGA | S29AS008J70BFI043.pdf | |
| DS1220Y-200IND+ | IC NVSRAM 16KBIT 200NS 24EDIP | DS1220Y-200IND+.pdf | |
| CY7C1318CV18-278BZXC | IC SRAM 18MBIT 278MBITHZ 165FBGA | CY7C1318CV18-278BZXC.pdf | |
| TSM1014AID | IC CTRLR BATT CHRGR/ADAPT 8-SOIC | TSM1014AID.pdf | |
| TC648EUA | Motor Driver Parallel 8-MSOP | TC648EUA.pdf | |
| TLVH431CLP | Shunt Voltage Reference IC 18V ±1.5% 70mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | TLVH431CLP.pdf |