| Manufacturer Part Number: | PZM5.6NB2A,115 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.6V 220mW ±2% Surface Mount SMT3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PZM5.6NB2A,115 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PZM5.6NB2A,115 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.6V | |
| Tolerance | ±2% | |
| Power - Max | 220mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 40 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 2.5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 100mA | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SMT3 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PZM5.6NB2A,115 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PZM5.6NB2A,115 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of PZM5.6NB2A,115 is new and unused, you can buy PZM5.6NB2A,115 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PZM5.6NB2A,115.
| FTZ6.8ET148 | Zener Diode Array 2 Pair Common Anode 6.8V 200mW SMD5 | FTZ6.8ET148.pdf | |
| SZMM3Z4V3T1G | Zener Diode 4.3V 200mW ±7% Surface Mount SOD-323 | SZMM3Z4V3T1G.pdf | |
| RN1409,LF(B | TRANS PREBIAS NPN 50V 0.2W SMINI | RN1409,LF(B.pdf | |
| IPL60R180P6AUMA1 | MOSFET N-CH 600V 4VSON | IPL60R180P6AUMA1.pdf | |
| STD3NK50Z-1 | MOSFET N-CH 500V 2.3A IPAK | STD3NK50Z-1.pdf | |
| IPB60R060C7ATMA1 | MOSFET N-CH 600V TO263-3 | IPB60R060C7ATMA1.pdf | |
| ICS873033AGLFT | IC CLK GEN HS LVPECL/ECL 8-TSSOP | ICS873033AGLFT.pdf | |
| AD7865YSZ-2 | 14 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 SAR 44-MQFP (10x10) | AD7865YSZ-2.pdf | |
| M5-256/120-10YI/1 | IC CPLD 256MC 10NS 160QFP | M5-256/120-10YI/1.pdf | |
| PIC32MZ1024ECM144-I/PH | MIPS32® microAptiv™ PIC® 32MZ Microcontroller IC 32-Bit 200MHz 1MB (1M x 8) FLASH 144-TQFP (16x16) | PIC32MZ1024ECM144-I/PH.pdf | |
| F272-BAGE-T-TR | ST10 ST10 Microcontroller IC 16-Bit 40MHz 256KB (256K x 8) FLASH 144-TQFP (20x20) | F272-BAGE-T-TR.pdf | |
| DG540DJ-E3 | IC SWITCH QUAD SPST 20DIP | DG540DJ-E3.pdf | |
| MAX4641EUA+ | 2 Circuit IC Switch 1:1 4 Ohm 8-uMAX | MAX4641EUA+.pdf | |
| MAX336CWI+ | 1 Circuit IC Switch 16:1 400 Ohm 28-SOIC W | MAX336CWI+.pdf | |
| SST25VF020-20-4I-SAE | IC FLASH 2MBIT 20MHZ 8SOIC | SST25VF020-20-4I-SAE.pdf |