| Manufacturer Part Number: | PZM7.5NB2A,115 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 7.5V 220mW ±2% Surface Mount SMT3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PZM7.5NB2A,115 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PZM7.5NB2A,115 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 7.5V | |
| Tolerance | ±2% | |
| Power - Max | 220mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 100mA | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SMT3 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PZM7.5NB2A,115 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PZM7.5NB2A,115 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of PZM7.5NB2A,115 is new and unused, you can buy PZM7.5NB2A,115 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PZM7.5NB2A,115.
| SML4739HE3/5A | Zener Diode 9.1V 1W ±10% Surface Mount DO-214AC (SMA) | SML4739HE3/5A.pdf | |
| EP1S10F484C5N | IC FPGA 335 I/O 484FBGA | EP1S10F484C5N.pdf | |
| MB91248ZPFV-GS-196E1 | FR60Lite RISC FR MB91245 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 144-LQFP (20x20) | MB91248ZPFV-GS-196E1.pdf | |
| MB90030PMC-GS-117E1 | IC MCU 16BIT FFMC-16F0.35 64LQFP | MB90030PMC-GS-117E1.pdf | |
| SC339NG | IC COMPATATOR QUAD LO PWR 14-DIP | SC339NG.pdf | |
| TC7WH14FU(TE12L) | Inverter IC 3 Channel Schmitt Trigger SM8 | TC7WH14FU(TE12L).pdf | |
| NB6L16DTR2 | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 1 Channel 6Gbps 8-TSSOP | NB6L16DTR2.pdf | |
| NCV70627DQ001G | Bipolar Motor Driver Power MOSFET Serial 36-SSOP | NCV70627DQ001G.pdf |