| Manufacturer Part Number: | PZT2222A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 13010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 40V 1A SOT-223 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PZT2222A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PZT2222A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | 300MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA | |
| Supplier Device Package | SOT-223-4 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PZT2222A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PZT2222A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of PZT2222A is new and unused, you can buy PZT2222A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PZT2222A.
| NE664M04-A | RF Transistor NPN 5V 500mA 20GHz 735mW Surface Mount SOT-343F | NE664M04-A.pdf | |
| 8432CY-111LFT | IC SYNTHESIZER 700/350MHZ 32LQFP | 8432CY-111LFT.pdf | |
| 8N4SV75BC-0086CDI8 | VCXO IC 350MHz 6-CLCC | 8N4SV75BC-0086CDI8.pdf | |
| CS49844A-CQZ | IC DSP 32BIT DUAL AUDIO 128LQFP | CS49844A-CQZ.pdf | |
| EFM32LG232F256G-E-QFP64R | ARM® Cortex®-M3 Leopard Gecko Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | EFM32LG232F256G-E-QFP64R.pdf | |
| MSP430F67471IPZR | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MSP430F67471IPZR.pdf | |
| TLV2773CDGS | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 10-VSSOP | TLV2773CDGS.pdf | |
| BU1571KN-E2 | IC AIE ADAPT IMAGE ENHANCER 36VQ | BU1571KN-E2.pdf | |
| 74AC20SC | NAND Gate IC 2 Channel 14-SOIC | 74AC20SC.pdf | |
| MT28F400B5WG-8 TET TR | IC FLASH 4MBIT 80NS 48TSOP | MT28F400B5WG-8 TET TR.pdf | |
| TLE7235SEXUMA1 | IC DRIVER SPI RELAY CTRL DSO20 | TLE7235SEXUMA1.pdf | |
| XC6118C30AMR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-25 | XC6118C30AMR-G.pdf | |
| LM2599SX-3.3/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA | LM2599SX-3.3/NOPB.pdf | |
| LT1268CQ#TRPBF | Buck, Boost, Flyback Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 1.244V 1 Output 7.5A (Switch) TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA | LT1268CQ#TRPBF.pdf |