| Manufacturer Part Number: | REG113NA-5/3K |
|---|---|
| Manufacturer: | T-I |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 400mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | REG113NA-5/3K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-REG113NA-5/3K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | 3.4V to 5V | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | T I | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 5V | |
| Current - Output | 400mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.25V @ 400mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 10V | |
| Current - Limit (Min) | 425mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | REG113NA-5/3K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
REG113NA-5/3K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of T-I all series components. The condition of REG113NA-5/3K is new and unused, you can buy REG113NA-5/3K T-I with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for REG113NA-5/3K.
| S5GHM3/57T | DIODE GP 400V 5A DO214AB | S5GHM3/57T.pdf | |
| BZT52C15-13-F | Zener Diode 15V 500mW ±6% Surface Mount SOD-123 | BZT52C15-13-F.pdf | |
| BZT52C2V4-E3-08 | Zener Diode 2.4V 410mW ±5% Surface Mount SOD-123 | BZT52C2V4-E3-08.pdf | |
| SMBJ5359C/TR13 | Zener Diode 24V 5W ±2% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5359C/TR13.pdf | |
| JANTX1N4980D | Zener Diode 82V 5W ±1% Through Hole E, Axial | JANTX1N4980D.pdf | |
| MJD2955 | TRANS PNP 60V 10A DPAK | MJD2955.pdf | |
| IRF100S201 | MOSFET N-CH 100V 192A D2PAK | IRF100S201.pdf | |
| LTC1290CCSW#TRPBF | Data Acquisition System (DAS), ADC 12 bit 50k Serial, Parallel 20-SOIC | LTC1290CCSW#TRPBF.pdf | |
| EP3C40F780I7 | IC FPGA 535 I/O 780FBGA | EP3C40F780I7.pdf | |
| UJA1023T/2R04/C;51 | LIN I/O Slave LIN 2.0 LIN Interface 16-SO | UJA1023T/2R04/C;51.pdf | |
| MAX275ACPP+ | IC FILTER ACTIVE 20-DIP | MAX275ACPP+.pdf | |
| TAS5616DKD | Amplifier IC 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo) Class D 44-HSSOP | TAS5616DKD.pdf | |
| AD627BR-REEL7 | Instrumentation Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | AD627BR-REEL7.pdf | |
| 74ABT16543CMTDX | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 56-TSSOP | 74ABT16543CMTDX.pdf | |
| AS7C32096A-15TCNTR | IC SRAM 256K X 8 44TSOP | AS7C32096A-15TCNTR.pdf |