| Manufacturer Part Number: | RFD16N06LESM9A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 11510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 60V 16A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RFD16N06LESM9A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RFD16N06LESM9A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | High Voltage Switches for Power Processing | |
| PCN Design/Specification | Description Chg 01/Apr/2016 | |
| PCN Packaging | Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014 | |
| Online Catalog | N-Channel Logic Level Gate FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 16A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 47 mOhm @ 16A, 5V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 62nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1350pF @ 25V | |
| Power - Max | 90W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Supplier Device Package | D-Pak | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RFD16N06LESM9A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RFD16N06LESM9A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of RFD16N06LESM9A is new and unused, you can buy RFD16N06LESM9A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RFD16N06LESM9A.
| BAW27-TAP | DIODE GEN PURP 60V 600MA DO35 | BAW27-TAP.pdf | |
| MMSZ5262BT1 | Zener Diode 51V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5262BT1.pdf | |
| BC846BLT1G | TRANS NPN 65V 0.1A SOT23 | BC846BLT1G.pdf | |
| 8N4SV76LC-0146CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV76LC-0146CDI8.pdf | |
| 8N3SV75EC-0016CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV75EC-0016CDI.pdf | |
| 8N4QV01KG-1103CDI | VCXO IC 240MHz 10-CLCC | 8N4QV01KG-1103CDI.pdf | |
| LTC2637CMS-HZ10#TRPBF | 10 Bit Digital to Analog Converter 8 16-MSOP | LTC2637CMS-HZ10#TRPBF.pdf | |
| PIC18F26J13T-I/SS | PIC PIC® XLP™ 18J Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 64KB (32K x 16) FLASH 28-SSOP | PIC18F26J13T-I/SS.pdf | |
| PPC8313VRAGDC | PowerPC e300c3 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 400MHz 516-TEPBGA (27x27) | PPC8313VRAGDC.pdf | |
| MAX13054ASA+ | 1/1 Transceiver Full CAN 8-SOIC | MAX13054ASA+.pdf | |
| ADM3488EARZ-REEL7 | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-SOIC | ADM3488EARZ-REEL7.pdf | |
| AD8538ARZ-REEL | Chopper (Zero-Drift) Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | AD8538ARZ-REEL.pdf | |
| SN74LVC3G04DCUR | Inverter IC 3 Channel US8 | SN74LVC3G04DCUR.pdf | |
| MC10H175FNG | D-Type Transparent Latch 1 Channel 5:5 IC Tri-State 20-PLCC (9x9) | MC10H175FNG.pdf | |
| MT46H128M32L2KQ-6 WT:B | IC LPDDR SDRAM 4GBIT WFBGA | MT46H128M32L2KQ-6 WT:B.pdf |