| Manufacturer Part Number: | RG 2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 1A AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RG 2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RG 2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 100ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RG 2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RG 2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of RG 2A is new and unused, you can buy RG 2A Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RG 2A.
| BZT52B3V6-HE3-18 | Zener Diode 3.6V 410mW ±2% Surface Mount SOD-123 | BZT52B3V6-HE3-18.pdf | |
| SML4760A-E3/5A | Zener Diode 68V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | SML4760A-E3/5A.pdf | |
| 1N5379B/TR8 | Zener Diode 110V 5W ±5% Through Hole T-18 | 1N5379B/TR8.pdf | |
| NJVMJD112T4G | TRANS NPN DARL 100V 2A DPAK | NJVMJD112T4G.pdf | |
| IRLZ34NSTRR | MOSFET N-CH 55V 30A D2PAK | IRLZ34NSTRR.pdf | |
| ADS8507IBDWG4 | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-SOIC | ADS8507IBDWG4.pdf | |
| DAC8820ICDBG4 | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 28-SSOP | DAC8820ICDBG4.pdf | |
| R5F6416MADFE#UA | R32C/100 M16C/R32C/100/116A Microcontroller IC 16/32-Bit 50MHz 1MB (1M x 8) FLASH 176-LFQFP (24x24) | R5F6416MADFE#UA.pdf | |
| AD8188ARUZ-R7 | IC MULTIPLEXER TRPL 2X1 24TSSOP | AD8188ARUZ-R7.pdf | |
| MAX312LCUE+ | 4 Circuit IC Switch 1:1 10 Ohm 16-TSSOP | MAX312LCUE+.pdf | |
| LT6375HDF#TRPBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 14-DFN (4x4) | LT6375HDF#TRPBF.pdf | |
| TC74VHC175FTEL | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP | TC74VHC175FTEL.pdf | |
| SN10KHT5543DW | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 8 Channel 24-SOIC | SN10KHT5543DW.pdf | |
| XC6123A229MG-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123A229MG-G.pdf | |
| NCV1406SNT1G | Buck, Boost Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 1.19V 1 Output 800mA SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 | NCV1406SNT1G.pdf |