| Manufacturer Part Number: | RGF1A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 50V 1A SMA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RGF1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RGF1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Additional Manufacturing Source 01/Oct/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 150ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 8.5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | SMA (DO-214AC) | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RGF1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RGF1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of RGF1A is new and unused, you can buy RGF1A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RGF1A.
| SET050111 | Diode Array 150V 30A Chassis Mount Module | SET050111.pdf | |
| FR6KR05 | Diode Standard, Reverse Polarity 800V 6A Chassis, Stud Mount DO-4 | FR6KR05.pdf | |
| S2JA-13 | Diode Standard 600V 1.5A Surface Mount SMA | S2JA-13.pdf | |
| X0202NA 1BA2 | SCR 800V 1.25A Sensitive Gate Through Hole TO-92-3 | X0202NA 1BA2.pdf | |
| 8N3DV85AC-0112CDI8 | VCXO IC 156.25MHz, 161.1328MHz 6-CLCC | 8N3DV85AC-0112CDI8.pdf | |
| 8N4SV75FC-0084CDI | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N4SV75FC-0084CDI.pdf | |
| AD5542BRZ-REEL7 | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 14-SOICN | AD5542BRZ-REEL7.pdf | |
| XC4VSX35-10FF668I | IC FPGA 448 I/O 668FCBGA | XC4VSX35-10FF668I.pdf | |
| XC4VLX60-11FFG1148C | IC FPGA 640 I/O 1148FCBGA | XC4VLX60-11FFG1148C.pdf | |
| ATSAMC21G17A-AUT | ARM® Cortex®-M0+ SAM C21 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-TQFP (7x7) | ATSAMC21G17A-AUT.pdf | |
| DS90LT012AHMFX/NOPB | 0/1 Receiver LVDS SOT-23-5 | DS90LT012AHMFX/NOPB.pdf | |
| NJM741M | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-DMP | NJM741M.pdf | |
| NJM2737RB1-TE1 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-TVSP | NJM2737RB1-TE1.pdf | |
| ISL59118IRUZ-T7 | IC VIDEO DRVR DUAL LPF 10-TQFN | ISL59118IRUZ-T7.pdf | |
| S-80920CNNB-G8QT2G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-82AB | S-80920CNNB-G8QT2G.pdf |