| Manufacturer Part Number: | RGF1BHE3/67A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 1A DO214BA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RGF1BHE3/67A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RGF1BHE3/67A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | SUPERECTIFIER® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 150ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 8.5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214BA | |
| Supplier Device Package | DO-214BA (GF1) | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RGF1BHE3/67A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RGF1BHE3/67A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of RGF1BHE3/67A is new and unused, you can buy RGF1BHE3/67A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RGF1BHE3/67A.
| MBRF50080 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 80V 250A Chassis Mount TO-244AB | MBRF50080.pdf | |
| TN2540-600G | SCR 600V 25A Standard Recovery Surface Mount D2PAK | TN2540-600G.pdf | |
| M505022FV | SCR Module 600V 50A (DC) Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 2) Chassis Mount Module | M505022FV.pdf | |
| MRF176GU | RF Mosfet 2 N-Channel (Dual) Common Source 50V 100mA 225MHz 17dB 200W 375-04, Style 2 | MRF176GU.pdf | |
| PMD9050D,115 | IC MOSFET DRIVER 6TSOP | PMD9050D,115.pdf | |
| 8N3DV85AC-0176CDI8 | VCXO IC 345MHz, 172.5MHz 6-CLCC | 8N3DV85AC-0176CDI8.pdf | |
| DS1687-3IND+ | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 242B Parallel 24-DIP Module (0.600", 15.24mm) | DS1687-3IND+.pdf | |
| EP20K30ETC144-1 | IC FPGA 92 I/O 144TQFP | EP20K30ETC144-1.pdf | |
| A2C36901000 | IC MCU FLASH MICOM-0.35 120QFM | A2C36901000.pdf | |
| SI3216M-C-GM | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC), CODEC 38-QFN (5x7) | SI3216M-C-GM.pdf | |
| 74AUP1G07SE-7 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Open Drain Output SOT-353 | 74AUP1G07SE-7.pdf | |
| RC28F256J3C125SL7HE | IC FLASH 256MBIT 125NS 64EASYBGA | RC28F256J3C125SL7HE.pdf | |
| SST39LF010-45-4C-B3KE | IC FLASH 1MBIT 45NS 48TFBGA | SST39LF010-45-4C-B3KE.pdf | |
| IRS2608DSTRPBF | IC DRIVER MOSFET/IGBT 8-SOIC | IRS2608DSTRPBF.pdf | |
| S-1003CB40I-M5T1U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-1003CB40I-M5T1U.pdf |