| Manufacturer Part Number: | RGF1J-E3/67A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 19658 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 1A DO214BA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RGF1J-E3/67A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RGF1J-E3/67A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | SUPERECTIFIER® | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 250ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | 8.5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214BA | |
| Supplier Device Package | DO-214BA (GF1) | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RGF1J-E3/67A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RGF1J-E3/67A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of RGF1J-E3/67A is new and unused, you can buy RGF1J-E3/67A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RGF1J-E3/67A.
| VS-30WQ10FNTRLHM3 | Diode Schottky 100V 3.5A Surface Mount D-PAK (TO-252AA) | VS-30WQ10FNTRLHM3.pdf | |
| T507087074AQ | SCR 800V 110A Standard Recovery Stud Mount TO-94 | T507087074AQ.pdf | |
| DTC124EEBTL | TRANS PREBIAS NPN 150MW EMT3F | DTC124EEBTL.pdf | |
| 8N4SV75LC-0174CDI8 | VCXO IC 136MHz 6-CLCC | 8N4SV75LC-0174CDI8.pdf | |
| MB90F351ESPMC1-GE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90350E Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (12x12) | MB90F351ESPMC1-GE1.pdf | |
| PIC16C77-20/PT | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) OTP 44-TQFP (10x10) | PIC16C77-20/PT.pdf | |
| ATMEGA164P-15AZ | AVR Automotive, AEC-Q100, AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | ATMEGA164P-15AZ.pdf | |
| ICL3232IBNZ-T7A | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | ICL3232IBNZ-T7A.pdf | |
| PEB 24911 H V1.3 | Telecom IC Echo Cancellation P-64-MQFP | PEB 24911 H V1.3.pdf | |
| SN74LS623DWRG4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74LS623DWRG4.pdf | |
| CD40147BE | Priority Encoder 10 x 1:4 16-PDIP | CD40147BE.pdf | |
| SY100S325JY | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 6 Channel 28-PLCC (11.5x11.5) | SY100S325JY.pdf | |
| 71V65603S150BQGI | IC SRAM 9MBIT 150MHZ 165CABGA | 71V65603S150BQGI.pdf | |
| PC28F512M29AWHB TR | IC FLASH 512MBIT 100NS LBGA | PC28F512M29AWHB TR.pdf | |
| S-8239AAI-M6T1U | Battery Battery Monitor IC Lithium-Ion/Polymer SOT-23-6 | S-8239AAI-M6T1U.pdf |