| Manufacturer Part Number: | RJK0659DPA-00#J5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 60V 30A WPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RJK0659DPA-00#J5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RJK0659DPA-00#J5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 15/Aug/2013 | |
| PCN Assembly/Origin | Wafer Fabrication Site Change 02/Oct/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Renesas Electronics America | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 30A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 8 mOhm @ 15A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | - | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 30.6nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 2400pF @ 10V | |
| Power - Max | 55W | |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 8-WPAK | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RJK0659DPA-00#J5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RJK0659DPA-00#J5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Renesas Electronics America all series components. The condition of RJK0659DPA-00#J5A is new and unused, you can buy RJK0659DPA-00#J5A Renesas Electronics America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RJK0659DPA-00#J5A.
| STTH802CB | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 4A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | STTH802CB.pdf | |
| 1N3028B-1 | Zener Diode 22V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N3028B-1.pdf | |
| K1100GURP | Diac/Sidac Thyristor 104 ~ 118V 1A DO-204AC (DO-15) | K1100GURP.pdf | |
| SI4115G-BM | FREQUENCY GSM/GPRS SYNTH EXT | SI4115G-BM.pdf | |
| LTC6905IS5-80#TRMPBF | Oscillator, Silicon IC 80MHz SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 | LTC6905IS5-80#TRMPBF.pdf | |
| 5AGXBA5D4F31C4N | IC FPGA 384 I/O 896FBGA | 5AGXBA5D4F31C4N.pdf | |
| EFM32PG1B200F128GM32-C0 | ARM® Cortex®-M4 Pearl Gecko Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 128KB (128K x 8) FLASH 32-QFN (5x5) | EFM32PG1B200F128GM32-C0.pdf | |
| LPC43S67JBD208E | ARM® Cortex®-M4/M0 LPC43xx Microcontroller IC 32-Bit Dual-Core 204MHz 1MB (1M x 8) FLASH 208-LQFP (28x28) | LPC43S67JBD208E.pdf | |
| R5F1177AGNA#U0 | RL78 RL78/L1D Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 16KB (16K x 8) FLASH 24-HWQFN (4x4) | R5F1177AGNA#U0.pdf | |
| PIC18F8493-I/PT | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (8K x 16) FLASH 80-TQFP (12x12) | PIC18F8493-I/PT.pdf | |
| MB90F931SPMC-GSE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90930 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 120-LQFP (16x16) | MB90F931SPMC-GSE1.pdf | |
| AM3894ACYG120 | ARM® Cortex®-A8 Microprocessor IC Sitara™ 1 Core, 32-Bit 1.2GHz 1031-FCBGA (25x25) | AM3894ACYG120.pdf | |
| M2S090-FG484I | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 90K Logic Modules 512KB 64KB 166MHz 484-FPBGA (23x23) | M2S090-FG484I.pdf | |
| WM8750CBLGEFL/R | Stereo Audio Interface 24 b 32-QFN (5x5) | WM8750CBLGEFL/R.pdf | |
| TJA1050T/VM,518 | 1/1 Transceiver Half CAN 8-SO | TJA1050T/VM,518.pdf |