| Manufacturer Part Number: | RK 19V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 90V 1.5A Through Hole |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RK 19V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RK 19V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 90V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 810mV @ 1.5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2mA @ 90V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RK 19V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RK 19V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of RK 19V is new and unused, you can buy RK 19V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RK 19V.
| VS-1N3214 | Diode Standard 600V 15A Chassis, Stud Mount DO-203AB | VS-1N3214.pdf | |
| JANTXV1N3030CUR-1 | Zener Diode 27V 1W ±2% Surface Mount DO-213AB (MELF, LL41) | JANTXV1N3030CUR-1.pdf | |
| AD5323BRU-REEL7 | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 16-TSSOP | AD5323BRU-REEL7.pdf | |
| XC95108-10TQ100C | IC CPLD 108MC 10NS 100TQFP | XC95108-10TQ100C.pdf | |
| Z8937320ASG | IC 20MHZ DSP OTP 64-VQFP | Z8937320ASG.pdf | |
| PIC17LC752T-08I/L | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (8K x 16) OTP 68-PLCC (24.23x24.23) | PIC17LC752T-08I/L.pdf | |
| MAX3232EEUP+T | 2/2 Transceiver Full RS232 20-TSSOP | MAX3232EEUP+T.pdf | |
| OPA379AIDR | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | OPA379AIDR.pdf | |
| LP8553TLE/NOPB | LED Driver IC 4 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 450mA 25-DSBGA (2.46x2.46) | LP8553TLE/NOPB.pdf | |
| LTC690IN8#PBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-PDIP | LTC690IN8#PBF.pdf | |
| SG6520DZ | Supervisor Open Drain or Open Collector 4 Channel 16-DIP | SG6520DZ.pdf | |
| UC3843AD1013TR | Boost, Flyback Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-SO | UC3843AD1013TR.pdf | |
| RT8092URWSC | Buck Switching Regulator IC Positive Programmable 0.3V 1 Output 4A 15-UFBGA, WLCSP | RT8092URWSC.pdf | |
| LP38691QSDX-5.0/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 500mA 6-WSON (3x3) | LP38691QSDX-5.0/NOPB.pdf | |
| MC34268DTRK | - Converter, SCSI-2 Voltage Regulator IC 1 Output DPAK-3 | MC34268DTRK.pdf |