| Manufacturer Part Number: | RK 36V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 60V 2A AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RK 36V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RK 36V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 620mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2mA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RK 36V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RK 36V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of RK 36V is new and unused, you can buy RK 36V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RK 36V.
| 1N5253B-T | Zener Diode 25V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5253B-T.pdf | |
| U2100B-MFPG3 | IC TIMER CTRLR TRIAC/RELAY 8SOIC | U2100B-MFPG3.pdf | |
| PIC18LF24J50-I/SO | PIC PIC® XLP™ 18J Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 16KB (8K x 16) FLASH 28-SOIC | PIC18LF24J50-I/SO.pdf | |
| PIC24FV08KM204-E/ML | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 8KB (2.75K x 24) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC24FV08KM204-E/ML.pdf | |
| FSA1157P6X | 1 Circuit IC Switch 1:1 900 mOhm SC-70-6 | FSA1157P6X.pdf | |
| DS1878T+T | IC CTLR SFP W/DGTL LDD RX 28TQFN | DS1878T+T.pdf | |
| LMP2232BMMX/NOPB | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP | LMP2232BMMX/NOPB.pdf | |
| SN74S132N | NAND Gate IC 4 Channel Schmitt Trigger 14-PDIP | SN74S132N.pdf | |
| MT25QL128ABA8E12-0SIT | SERIAL NOR SLC 32MX4 TBGA | MT25QL128ABA8E12-0SIT.pdf | |
| S29GL256P11FFI022 | IC FLASH MEM 256MBIT PAGE 64BGA | S29GL256P11FFI022.pdf | |
| CY14B101P-SFXIT | IC NVSRAM 1MBIT 40MHZ 16SOIC | CY14B101P-SFXIT.pdf | |
| AP9101K-AMTRG1 | IC BATTERY MANAGER MULTI | AP9101K-AMTRG1.pdf | |
| ISL89160FBEBZ | IC MOSFET DRIVER 2CH 6A 8SOIC | ISL89160FBEBZ.pdf | |
| LT1641CS8#PBF | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 8-SOIC | LT1641CS8#PBF.pdf | |
| MAX6865UK29D4S+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | MAX6865UK29D4S+T.pdf |