| Manufacturer Part Number: | RLZTE-116.8A |
|---|---|
| Manufacturer: | Rohm Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.8V 500mW ±3% Surface Mount LLDS |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RLZTE-116.8A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RLZTE-116.8A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 18/Sep/2012 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.8V | |
| Tolerance | ±3% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 3.5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80 | |
| Supplier Device Package | LLDS | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RLZTE-116.8A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RLZTE-116.8A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Rohm Semiconductor all series components. The condition of RLZTE-116.8A is new and unused, you can buy RLZTE-116.8A Rohm Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RLZTE-116.8A.
| DA2JF2300L | DIODE GEN PURP 300V 300MA SMINI2 | DA2JF2300L.pdf | |
| AZ23C7V5-G3-08 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 7.5V 300mW ±5% SOT-23 | AZ23C7V5-G3-08.pdf | |
| SMAZ6V8-13-F | Zener Diode 6.8V 1W ±5% Surface Mount SMA | SMAZ6V8-13-F.pdf | |
| MMSZ4705-E3-18 | Zener Diode 18V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ4705-E3-18.pdf | |
| NTJS3157NT4G | MOSFET N-CH 20V 3.2A SOT-363 | NTJS3157NT4G.pdf | |
| 874001AGI-05LFT | IC PCI EXPRSS/JITT ATTEN 20TSSOP | 874001AGI-05LFT.pdf | |
| CDCLVD110ARHBR | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 1.1GHz 32-VFQFN Exposed Pad | CDCLVD110ARHBR.pdf | |
| IDTQS5917T-100TQG | IC CLK DVR PLL 1:8 100MHZ 28QSOP | IDTQS5917T-100TQG.pdf | |
| 8N4SV76KC-0104CDI8 | VCXO IC 425MHz 6-CLCC | 8N4SV76KC-0104CDI8.pdf | |
| AD5064BRUZ | 16 Bit Digital to Analog Converter 4 16-TSSOP | AD5064BRUZ.pdf | |
| DAC34H84IZAY | 16 Bit Digital to Analog Converter 4 196-NFBGA (12x12) | DAC34H84IZAY.pdf | |
| DAC8413FPCZ | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 28-PLCC (11.51x11.51) | DAC8413FPCZ.pdf | |
| HD6473258CP10V | H8/300 H8® H8/325 Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 32KB (32K x 8) OTP 68-PLCC (24x24) | HD6473258CP10V.pdf | |
| SN74LVT16244BZRDR | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 54-BGA MICROSTAR JUNIOR (8.0x5.5) | SN74LVT16244BZRDR.pdf | |
| SN74HC244DWE4 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74HC244DWE4.pdf |